22 Marca 2024

Import do Polski używanych maszyn rolniczych lub leśnych Drukuj

Warunki do spełnienia przy sprowadzaniu do Polski używanych maszyn rolniczych lub leśnych

 

Używane maszyny rolnicze lub leśne sprowadzane do Polski  z państwa trzeciego podlegają granicznej kontroli fitosanitarnej, w pierwszym punkcie kontroli granicznej, będącym miejscem wwozu na terytorium Unii Europejskiej. Dlatego też powinny być wprowadzane wyłącznie przez wyznaczone do granicznej kontroli fitosanitarnej punkty kontroli.

Przesyłka z używanymi maszynami rolniczymi i leśnymi powinna być zaopatrzona
w świadectwo fitosanitarne wydane przez służby ochrony roślin państwa eksportującego. Używane maszyny rolnicze lub leśne ze względów bezpieczeństwa fitosanitarnego powinny być oczyszczone, wolne od gleby i pozostałości roślin.

Zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 65 ust 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. (treść Rozporządzenia Parlamentu i Rady (UE 2016/2031) podmiot sprowadzający do Polski ww. sprzęt ma obowiązek wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Taki rejestr prowadzony jest przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu na siedzibę podmiotu.

Przesyłka z używanymi maszynami rolniczymi lub leśnymi musi być zgłoszona do kontroli fitosanitarnej przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę w systemie TRACES NT. Osobą odpowiedzialną za przesyłkę może być importer/wprowadzający lub osoba przez niego wyznaczona (np. agent celny). Osoba ta wypełnia w systemie TRACES NT pierwszą cześć dokumentu CHED-PP (wiąże się to z założeniem konta w systemie TRACES-NT).

 

Powiadomienie właściwych organów kontrolnych (a więc wypełnienie dokumentu CHED-PP
w systemie TRACES-NT) powinno nastąpić przed przybyciem przesyłki na przejście graniczne (obowiązek zgłoszenia przesyłki do kontroli co najmniej 24h przed faktycznym przybyciem jej do UE) - informacje/poradniki na stronie internetowej: TRACES / Eksport i Import / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl) .

 

Regulacje te dotyczą maszyn opatrzonych kodami taryfy celnej wymienionymi w punkcie 2 załącznika VII do rozporządzenia 2019/2072 – (treść Rozporządzenia wykonawczego - 2019/2072).

 

Niezastosowanie się do powyżej wskazanych zasad może wiązać się z zatrzymaniem przesyłki, jej odesłaniem do miejsca pochodzenia lub jej zniszczeniem. Koszty tych działań ponosi importujący/wprowadzający.

 

Pliki do pobrania

img_2909.jpg img_2909.jpg 552.83 KB

lista aktualności