04 Lipca 2023

„Dzień Pola” Drukuj

W dniu 20 czerwca w SDOO Przecław odbyła się cykliczna impreza „Dzień Pola”, w której wzięli udział urzędowi kwalifikatorzy WIORiN w Rzeszowie. Dzięki uprzejmości dyrekcji SDOO w Przecławiu kwalifikatorzy mogli zapoznać się z prowadzoną przez Stację oceną tożsamości i czystości odmianowej.

Ocena tożsamości i czystości odmianowej materiału siewnego składa się z:

1) oceny wstępnej – obejmującej partie materiału siewnego stanowiące materiał wyjściowy do kolejnych rozmnożeń, prowadzonej równolegle z oceną polową;

2) oceny następczej – obejmującej wytworzone i wprowadzone do obrotu partie materiału siewnego, prowadzonej w sezonie wegetacyjnym następującym po roku zbioru. (art. 54 ust.7)

Ocenie tożsamości i czystości odmianowej podlega:

  1. materiał siewny roślin rolniczych i warzywnych kategorii elitarny oraz kategorii kwalifikowany przeznaczony do dalszej reprodukcji;
  2. materiał siewny roślin rolniczych zgłoszony do oceny polowej dokonanej zgodnie z systemami OECD;
  3. nie mniej niż 10%:
    • partii materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych kategorii kwalifikowany,
    • partii materiału siewnego roślin warzywnych kategorii standard znajdującego się w obrocie,
    • partii materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych, materiału siewnego kategorii kwalifikowany lub kategorii standard odmian regionalnych roślin warzywnych, materiału siewnego kategorii standard odmian amatorskich znajdujących się w obrocie. (art. 54 ust. 1)

Oceny tożsamości i czystości odmianowej materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych dokonuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w wyznaczonych Stacjach i Zakładach Doświadczalnych Oceny Odmian. W Przecławiu prowadzona jest ocena kukurydzy i soi. Ocenę przeprowadza się zgodnie z międzynarodowymi standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zawartymi w opracowaniu „Systemy nasienne OECD.

Próby pobrane na wniosek właściciela partii podlegającej ocenie przez urzędowych próbobiorców materiału siewnego wysiewa się na poletkach kontrolnych. Próbę pobraną do oceny wysiewa się na dwóch polach kontrolnych. W 2023 roku w ocenie tożsamości i czystości odmianowej znajduje się 31 prób kukurydzy i 27 soi.

Wykwalifikowani specjaliści dokonują oceny tożsamości i czystości odmianowej roślin przez porównanie roślin pozyskanych z próby testowanej partii nasion danej odmiany z roślinami, które pobrano z próby wzorcowej tej samej odmiany na kontrolnym poletku. Materiał siewny z badanej partii nasion jest też porównywany z urzędowym opisem odmiany roślin. W przypadku kukurydzy przeprowadza się 40 obserwacji mierzalnych i niemierzalnych, a w przypadku soi 20. Obserwacje poletek kontrolnych powinno rozpocząć się w momencie, gdy rośliny osiągną taki etap rozwoju, w którym mogą zostać zaobserwowane cechy charakterystyczne odmiany. W zależności od gatunku, może to mieć miejsce na etapie rozwoju wegetatywnego: podczas wschodów, kwitnienia lub w pełnej dojrzałości.

Informację o wynikach oceny tożsamości i czystości odmianowej danej partii materiału siewnego Centralny Ośrodek przekazuje prowadzącemu obrót będącemu właścicielem partii podlegającej ocenie, Głównemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz zachowującemu odmianę.

Informację dotyczącą partii materiału siewnego, w których zostały stwierdzone wady w ocenie tożsamości i czystości odmianowej wykorzystywane są przez urzędowych kwalifikatorów w trakcie oceny polowej plantacji obsianych tymi partiami. W przypadku kiedy taką plantację ocenia akredytowany kwalifikator, ocenę tę przejmuje urzędowy kwalifikator.

Na terenie województwa podkarpackiego w urzędowej ocenie polowej w 2023 roku będzie ocenianych 11 plantacji kukurydzy i 28 soi.


lista aktualności