18 Stycznia 2024

CIĘCIA FITOSANITARNE W OGRODZIE Drukuj

CIĘCIA FITOSANITARNE W OGRODZIE

Po świątecznym czasie odpoczynku zaczynamy nowy rok z nowymi wyzwaniami ogrodniczymi jakie nas czekają.

Zima to najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych w naszych ogrodach. W tym okresie można usunąć martwe, uszkodzone lub chore gałęzie, co pomaga w utrzymaniu zdrowego wzrostu roślin. Ponadto, zimowe cięcie może poprawić kształt roślin, oraz zwiększyć ilość światła docierając do wnętrza. Cięcia fitosanitarne wykonuje się na roślinach w fazie spoczynku w celu poprawienia ich  ogólnej kondycji  oraz zwiększenia ich wydajności.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy?

W zależności od pogody cięcie można wykonać już w drugiej połowie stycznia, ale zazwyczaj przeprowadza się je w drugiej połowie lutego, gdy minie ryzyko silnych mrozów, lecz jeśli zima jest wyjątkowo surowa, z zabiegiem warto poczekać nawet do marca. Najlepiej wybrać dzień ciepły (temp. powyżej 0°C), słoneczny i bez opadów.

Istnieje kilka rodzajów cięć fitosanitarnych, w zależności od tego, jaki efekt przycinania chcemy uzyskać. Przykładowe z nich to:

  • Cięcie sanitarne
  • Cięcie pielęgnacyjne
  • Cięcia prześwietlające
  • Cięcie pobudzające kwitnienie
  • Cięcie odmładzające
  • Cięcie formujące

 

Przycinanie powinno się wykonywać narzędziami ostrymi i w dobrym stanie. Pamiętajmy o ich regularnym ostrzeniu i dezynfekcji, aby zapobiec przenoszeniu chorób między roślinami.

Każdy sad i gatunek rośliny może mieć swoje specyficzne zalecenia dotyczące cięć, warto dostosować je do konkretnych warunków i potrzeb ogrodu.

Otoczmy nasze ogrody miłością i opieką, a będziemy cieszyć się obfitymi plonami jakimi mogą nas obdarzyć 😊

 


lista aktualności