09 Listopada 2023

Biedronka azjatycka Drukuj

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji. W 1916 roku Amerykanie sprowadzili ją do Kalifornii, aby wykorzystać ją do ochrony upraw przed innymi owadami które były szkodnikami. Z czasem biedronka azjatycka przenosiła się na inne obszary do tego stopnia, że rozpowszechniła się na całą Amerykę Północną jak i Południową.

W latach 80-tych XX w. została sprowadzona do Europy z Kanady, licząc że poradzi sobie ona z plagą mszyc. Owad dostosował się do warunków panujących w Europie i zaczął się rozprzestrzeniać do kolejnych krajów. W Polsce zaobserwowano ten gatunek biedronki  w roku 2006 w Poznaniu i okolicach. Dzisiaj można ją spotkać na terenie całego kraju.

Biedronka azjatycka (in. Biedronka arlekin) jest gatunkiem obcym inwazyjnym. Oznacza to, że stanowi ona zagrożenie dla rodzimych gatunków biedronek w Polsce. Gatunek ten posiada wysoką płodność, dlatego szybko zajmuje obszary nowych rodzimych gatunków. Biedronka azjatycka jest drapieżna żne i żywi się tym samym pokarmem co inne biedronki, a ponadto zjada jaja i larwy innych gatunków biedronek.

Dlaczego pchają się do mieszkań

Biedronki azjatyckie na jesień szukają miejsca do hibernacji i zimowania. W Azji migrują w góry aby znaleźć na zimę schronienie pod kamieniami i w szczelinach. W Polsce szukając schronienia mylą nasze domy ze skalnymi wzniesieniami i szukają w nich szczelin i ciasnych miejsc aby móc zebrać się grupę i tam przezimować.

Aby zapobiec nasze domy przed Biedronką azjatycką możemy sięgnąć po domowe sposoby. Owad ten nie lubi wielu zapachów które my uwielbiamy np. Chryzantema, posadzona przy ścianach domu powinna skutecznie odstraszyć nieproszonych gości, można też zastosować olejki eteryczne na framugach drzwi i okien. Najlepiej kiedy sięgniemy po olejek pomarańczowy, kamforowy lub mentolowy.

Zagrożenie dla ludzi

Biedronka azjatycka jest agresywna nie tylko w stosunku do naszych rodzimych biedronek, ale też w stosunku do ludzi jak i do innych zwierząt jak np. kot czy pies.  W momencie kiedy poczuje się ona zagrożona potrafi ugryźć.

Zagrożenie dla upraw

Owad jest bardzo żarłoczny, pod koniec lata kiedy mszyce występują rzadziej, dorosłe osobniki żywią się też owocami m.in. jabłoń, grusza i winorośl, uszkadzając je i obniżając ich wartość, dlatego istnieje obawa, że biedronka azjatycka może stać się uciążliwym szkodnikiem sadów owocowych i winorośli. Dodatkowo jej skłonność do wgryzania się do owoców, co sprawia, że czasami mogą być przetworzone razem z owocami na wino, wpływając niekorzystnie na smak i bukiet wina.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką

Biedronka azjatycka:

- zróżnicowane kolory pancerzyków (żółte, pomarańczowa, czerwone, czarne)

- ma od 0 do 23 oczek (zwykle kilkanaście)

- tuż za głową ma czarny rysunek w kształcie lit. M

Biedronka siedmiokropka:

- na czarnym przedpleczu ma 2 jasne plamki

-błyszczące czerwone pokrywy

- ma siedem kropek ( po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną)


lista aktualności