18 Kwietnia 2024

Żniwa w czerwcu? Drukuj

        Anomalia pogodowe w tym roku wszystkich zaskakują. Prawie 27 kresek na termometrze powyżej zera w pierwszej dekadzie kwietnia jest naprawdę ewenementem. Obecnie temperatura nieco spadła, ale nie zatrzymała roślin, które w szalonym tempie rosną i kwitną. W porównaniu do lat ubiegłych (co najmniej ostatnie 20 lat) nie zdarzyło się, by pełnia kwitnienia rzepaków przypadła na koniec I-szej dekady kwietnia. Zawsze miało to miejsce w I-szej i II-giej dekadzie maja (w zależności od regionu województwa). Tak więc można śmiało powiedzieć, że wegetacja w tym roku przyśpieszyła o 3-4 tygodnie.

            Czy zatem możliwe jest, że już w czerwcu rolnicy będą zbierać pierwsze ziarno? Nie jest to wykluczone, chociaż na podstawie obserwacji pogody z poprzednich lat – taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Do końca kwietnia w naszym regionie zapowiadane są dwucyfrowe temperatury w dzień i powyżej zera w nocy, a dodatkowo sporo słońca. Obecnie już spotyka się plantacje jęczmienia ozimego, w których liść flagowy jest w pełni wykształcony. Należy więc spodziewać się, że z początkiem maja łany zbóż ozimych będą wykłoszone.

                                     

Źdźbło jęczmienia ozimego z widocznym, w pełni wykształconym, ale jeszcze zwiniętym liściem flagowym.

                                

             Również działkowcy są zdezorientowani i trudno im podejmować decyzje dotyczące wysadzania (zwłaszcza do gruntu na wolnym powietrzu) sadzonek warzyw z obawy przed mogącymi wystąpić w maju przymrozkami. Producenci sadzonek kuszą  (zwłaszcza na targowiskach) bogatą ofertą pięknych, zdrowych roślin i nie można powstrzymać się przed ich kupnem. Trudno zatrzymać wzrost tych sadzonek w szklarniach, gdyż nawet przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania jest w nich bardzo ciepło na skutek słonecznych dni.  Nie jest bowiem tajemnicą i większość osób obserwujących przyrodę i posiadających jakiekolwiek uprawy polowe wie, że do połowy maja mogą wystąpić przymrozki (łącznie z opadem śniegu). Trudno w to obecnie uwierzyć, jednak taka sytuacja może wystąpić i wegetacja roślin wyhamuje tak, aby ostatecznie żniwa nie wypadły w czerwcu, ale tak, jak zwykle – w lipcu.

           Jak wiemy, pogoda jest, tak naprawdę, nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć. Obecnie rolnicy walczą z czasem i pielęgnują swoje plantacje poprzez opryski, z niepokojem obserwując „galopującą” wręcz wegetację.

na zdjęciu znajduje się roślina
Źdźbło jęczmienia...
na zdjęciu znajduje się roślina
Plantacja...
na zdjęciu znajduje się kwitnąca roślina
W pełni kwitnący...