21 Grudnia 2023

Zimowe ogrody Drukuj

Zima to czas odpoczynku dla roślin w naszym ogrodzie.

Chociaż zimą wiele roślin na otwartej przestrzeni jest w spoczynku to już w szklarniach, nawet w grudniu, możemy obserwować rośliny w najlepszej okazałości. W powiecie oleskim jest aktualnie zarejestrowanych 23 podmioty upoważnione do wydawania paszportów. Niektóre szkółki pracują przez cały rok. Zima w szkółce może wyglądać bajkowo i pięknie.

Gdy ilość dziennego światła jest najmniejsza, kwiat, który zakwita zimą to poinsecja, inaczej nazywana wilczomleczem nadobnym lub gwiazdą betlejemską. W jednym z rodzinnych gospodarstw ogrodniczych na terenie powiatu można spotkać uprawę przepięknej gwiazdy betlejemskiej. Liście tych roślin mają intensywnie czerwony kolor, a kwiaty wyglądem przypominają gwiazdę. Uprawa tych roślin jest specjalnie przygotowywana na ten okres. Klasyczna, czerwona jest najbardziej popularna, ale można ją spotkać w innych kolorach, m.in. kremowy, biały, łososiowy.

W powiecie oleskim ważną uprawą w okresie zimowym jest cyklamen perski, równie piękny jak gwiazda. To zachwycająca bylina bulwiasta, należąca do rodziny pierwiosnkowatych. Roślina ma bardzo intensywne barwy, a liście ma w kształcie serca. Sadzonki cyklamenów dekorują niejedno pomieszczenie. W produkcji tych roślin kluczem do sukcesu jest utrzymanie umiarkowanej wilgotności podłoża i powietrza. Najlepsze stanowisko dla cyklamenów nie powinno przekraczać 10-150C. Kwiat można postawić w jasnym, ale nienasłonecznionym pomieszczeniu. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może spowodować poparzenie liści, a w konsekwencji opadanie kwiatów i zamieranie całej rośliny.

Rośliny przeznaczone do sadzenia, w tym rośliny doniczkowe w celu umożliwienia przemieszczania (obrotu) muszą spełniać określone wymagania. Sadzonki lub rośliny doniczkowe znajdujące się w obrocie powinny być zaopatrzone w paszport roślin, co najmniej, na jednostce handlowej (karton, wiązka, doniczka). Paszporty roślin powinny być wydawane przez upoważnione do tego podmioty, pod nadzorem właściwego organu - Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Stosowne upoważnienie można otrzymać po zdaniu egzaminu, potwierdzającego posiadanie wiedzy dotyczącej wykonywania ocen zdrowotności roślin do celów wydawania paszportów roślin. Ocenę tą dokonuje osoba uprawniona, uwzględniając szczegółowe wymagania określone w przepisach rozporządzenia nr 2019/2072.

Działania PIORiN nie zwalniają tempa. Przez cały rok realizowane są m.in. kontrole podmiotów upoważnionych i nieupoważnionych do wydawania paszportów roślin, kontrole paszportów w obrocie, monitoring ofert sprzedaży materiałów roślinnych wymagających zaopatrzenia w paszport roślin w Internecie, kontrole ostatecznych nabywców roślin.

Nie zapomnijmy jednak o pracach ogrodowych, jakie możemy wykonać w naszych ogrodach. Zakres prac zależy, m.in. od pogody i temperatury.

Prace, jakie można wykonać zimą w ogrodzie:

  • Kontrola okrywy śnieżnej roślin wrażliwych na mróz;
  • Szczególna ochrona młodych roślin i drzewek owocowych;
  • Usuwanie nadmiaru śniegu z drzew i krzewów;
  • Ochrona roślin przed dziką zwierzyną;
  • Podlewanie roślin zimozielonych;
  • Bielenie drzew;
  • Dokarmianie ptaków;
  • Pielęgnowanie oczek wodnych (problem dla ryb, gdyż pod taflą lodu mają niedostatek tlenu);
  • Konserwacja narzędzi ogrodowych;
  • Wykorzystanie czasu na planowanie ogrodu;

Pamiętajmy, ogród wymaga troski przez cały rok.

Zdjęcie przedstawia kwiaty przetrzymywane zima w szklarni
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia kwiaty przetrzymywane zima w szklarni
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia kwiaty przetrzymywane zima w szklarni
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia kwiaty przetrzymywane zima w szklarni
Zdjęcie przedstawia...