WIRUS NEKROZY ŁODYGI CHRYZANTEMY Drukuj
Pracownicy terenowi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu rozpoczynają pracę związaną z lustracjami wizualnymi chryzantem.
CHRYSANTHEMUM STEM NECROSIS VIRUS jest agrofagiem podlegającym obowiązkowi zwalczania. Głównym żywicielem jest chryzantema wielkokwiatowa (Dendranthema x grandiflorum), rzadziej porażany jest pomidor (Solanum lycopersicum), a sporadycznie gerbera (Gerbera spp.) i eustoma wielkokwiatowa (Eustoma russelianum). W Holandii na chryzantemach objawy porażenia przez wirusa obserwowano jako łagodne lub silne nekrotyczne smugi na łodydze, więdniecie liści i łodyg, a w niektórych przypadkach chlorotyczne lub nekrotyczne plamy i pierścienie na liściach. Niekiedy z czasem następowała całkowita martwica łodygi doprowadzająca do więdnięcia części roślin. W Brazylii objawy na chryzantemach zostały opisane jako nekrozy na liściach otoczone żółtymi obszarami, a następnie martwica na łodygach, pędach kwiatostanowych i szypułkach kwiatów. Porażone chryzantemy w Wielkiej Brytanii wykazywały martwicę na łodygach i nekrozy na liściach. Wektorem wirusa są wciornastki, a zwłaszcza wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), który przenosi go w obrębie uprawy oraz z jednej uprawy do sąsiedniej. Na większą odległość wirus jest przenoszony wraz z roślinami do sadzenia gatunków żywicielskich, oprócz nasion.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofagów w importowanym materiale roślinnym oraz w krajowych nasadzeniach roślin żywicielskich, gdzie wysadzono materiał szkółkarski pochodzący z krajów nieeuropejskich, należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.