20 Maja 2024

Startujemy po zdrowe rośliny! #PalntHealth4Life Drukuj

15 maja po raz drugi wystartowała kampania #PlantHealth4Life, która prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisję Europejską (KE). W tegorocznej edycji uczestniczą 22 organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku działania kampanii realizowane będą również w Polsce, a ich koordynatorem będzie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Celem kampanii, przebiegającej pod hasłem „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Kampania będzie przebiega wielokierunkowo. W tej edycji w Polsce chcemy dotrzeć ze szczegółowymi informacjami do podróżujących, zwłaszcza poza Unię Europejską. Drugą formą upowszechniania informacji będzie edukacja najmłodszych wraz z ich rodzinami.

 

Osoby wypoczywające na egzotycznych wakacjach niejednokrotnie zachwycają się lokalną przyrodą i postanawiają przywieźć sobie jakąś roślinę na własną rękę. Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób mogą sprowadzić chorobę lub szkodnika, które do tej pory nie występowały w Polsce. Taki agrofag może nie tylko zniszczyć wszystkie rośliny w ich domu, ale przy sprzyjających dla niego warunkach, może zadomowić się w naszym kraju na stałe. A to już bardzo poważny problem, który dotknie nie tylko niefrasobliwego podróżnego.

 

Młodemu pokoleniu oraz ich najbliższym chcielibyśmy uświadomić, że rośliny, podobnie jak ludzie i zwierzęta, mogą cierpieć z powodu chorób różnego pochodzenia oraz szkodników. Dlatego pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa bywają nazywani lekarzami roślin, gdyż nadzorują różne aspekty związane ze zdrowiem roślin. Wśród nich jest kontrola fitosanitarna roślin i produktów roślinnych trafiających do Polski z państw trzecich, która chroni nasze uprawy, ogrody i rośliny doniczkowe przed „pasażerami na gapę”. Inspektorzy PIORiN stoją również na straży zdrowia roślin na rynku wewnętrznym oraz uczestniczą w certyfikacji produktów rolnych, aby miały dostęp do rynków zagranicznych.

 

Inauguracja drugiej edycji kampanii #PlantHealth4Life odbyła się podczas Sympozjum ,,Plant Health without borders” („Zdrowie roślin bez granic”), które zostało zorganizowane 15 maja w Brukseli przez belgijską prezydencję Rady UE we współpracy z konsorcjum projektu Horizon Europe EUPHRESCO III.  Jednym z prelegentów był Tobin Robinson, kierownik Działu EFSA ds. Roślin, który podkreślił, że „zdrowie roślin ma wpływ nie tylko na środowisko, gospodarkę i europejski łańcuch żywnościowy, ale także na naszą teraźniejszość i przyszłość. Dbając o zdrowie roślin, chronimy życie”. „Świadomi, dobrze poinformowani na temat zdrowia roślin obywatele Europy mogą pomóc w ochronie i zachowaniu naszej różnorodności biologicznej” – potwierdziła Claire Bury, zastępczyni dyrektora generalnego ds. zrównoważonego rozwoju żywności w DG SANTE.

 

Zapraszamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych PIORiN, gdzie można dowiedzieć się, jak chronić zdrowie roślin. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii #PlantHealth4Life. Wspólnie możemy zadbać o nasze środowisko, a także zdrowszą przyszłość dla nas samych i naszych społeczności!

 

https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/

 

https://www.gov.pl/web/piorin

https://www.facebook.com/pioringovpl

https://www.instagram.com/pioringovpl/

https://twitter.com/pioringovpl/

Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia