03 Lipca 2024

Rusałka pawik - o pięknym motylu i żerujących gąsienicach Drukuj

Lato sprzyja spacerom po bezdrożach, parkach lub lasach. Nie trudno spotkać w tym okresie mnóstwo pięknych, kolorowych motyli. Wśród skupisk pokrzyw najczęściej można spotkać gatunki motyli z rodziny rusałkowatych, m.in. rusałkę pawik, rusałkę admirał, rusałkę ceik lub rusałkę pokrzywnik.

Rusałka pawik jest pospolitym motylem w Polsce. Dorosłe motyle charakteryzują się dużymi, kolorowymi oczkami na przednich i tylnych końcach skrzydeł, tzw. „pawie oczka”. Formą kamuflażu motyla jest składanie skrzydełek i przybranie postaci uschniętego liścia pokrzywy. Motyle można zauważyć na różnych kwiatach, z których spijają nektar. Dorosłe owady składają jaja, a z nich wykluwają się larwy. W ciągu jednego roku zazwyczaj przypadają dwa pokolenia.

Czarne, włochate larwy z kropeczkami gromadzą się w spore zbiorowiska i nietrudno je zauważyć na pokrzywach. Larwy ww. rusałek żywią się listkami pokrzyw. Najczęściej gąsienice rusałki można zaobserwować w kwietniu, a drugie pokolenie w sierpniu.

Motyle rusałek pawik, admirał, ceik lub pokrzywnik nie zagrażają uprawom. Motyle w postaci dorosłej zapylają kwiaty, jednocześnie przyczyniając się do owocowania drzew i krzewów. Gąsienice prowadzą żer wyłącznie na pokrzywach.

 

Na zdjęciu znajduje się gąsienica opisana w artykule
Na zdjęciu znajduje...
Na zdjęciu znajduje się gąsienica opisana w artykule
Na zdjęciu znajduje...
Rusałka pawik – postać dorosła motyla Fot. Paweł Bieniewski
Rusałka pawik –...