19 Października 2023

Pobieranie prób sadzeniaków ziemniaka do laboratoryjnej oceny weryfikacyjnej Drukuj

Pobieranie prób sadzeniaków ziemniaka do laboratoryjnej oceny weryfikacyjnej odbywa się jeszcze przed ich zbiorem z pola, według ściśle określonej metodyki. Bulwy pobiera się z plantacji, które zostały zakwalifikowane podczas ocen polowych i otrzymały świadectwa z tych ocen. Ocena weryfikacyjna określa stopień porażenia bulw wirusami niebezpiecznymi dla ziemniaka. Przekroczenie 10 procentowego progu porażenia dyskwalifikuje materiał – nie może on zostać przeznaczony do dalszych rozmnożeń nawet jeżeli wcześniejsze oceny polowe były bez zarzutu.

Ze względu na tak duże znaczenie oceny weryfikacyjnej dla jakości produkowanych sadzeniaków bardzo ważną kwestią jest prawidłowe i w pełni zgodne z metodyką pobranie prób z pola. Szczegółowy opis metod pobierania omawianych prób został określony w załączniku nr. 8 właściwego rozporządzenia MRiRW (Dz. U. z 2014 r., poz. 1795). Metodyka ta zakłada m. in. konieczność pobrania bulw w sposób reprezentatywny dla całej badanej plantacji, a więc z 11 punktów rozmieszczonych na całym polu, które mają stanowić 11 prób częściowych (dotyczy plantacji do 10 ha – dla większych ilości są odpowiednio większe zgodnie z metodyką) składających się na jedną próbę średnią reprezentującą całe pole. Próby pobiera się z plantacji o całkowicie zaschniętych lub zniszczonych częściach zielonych roślin.

Ocena weryfikacyjna jest jednym z wielu etapów kontroli jakości materiału kwalifikowanego sadzeniaków i służy ona utrzymywaniu w obrocie tylko zdrowego i wysokiej jakości materiału. Etykieta znajdująca się na każdym opakowaniu sadzeniaków ziemniaka świadczy o tym, że materiał spełnił wszystkie wymagania i przeszedł wszystkie etapy kontroli jakości.

Zdjęcie przedstawia etykiete
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia pole uprawy ziemniaków
Zdjęcie przedstawia...