31 Października 2023

Pobieranie prób na pozostałości środków ochrony roślin w buraku cukrowym Drukuj

Jednym z zadań PIORiN jest kontrola płodów rolnych pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. W związku z powyższym, Inspektorzy WIORiN w Opolu pobrali próby z uprawy buraka cukrowego. Przed przystąpieniem do czynności związanych z pobraniem próby, Inspektorzy sprawdzają ewidencję wykonanych zabiegów kontrolowanego podmiotu, celem ustalenia jakie środki ochrony roślin były stosowane w uprawie z której pobierana jest próba.

Wykaz zastosowanych środków ochrony roślin zostaje umieszczony w protokole pobrania próbki laboratoryjnej. Niezwykle istotne jest wyszczególnienie wszystkich środków ochrony roślin, ponieważ w przypadku wykrycia pozostałości środków ochrony roślin nieujętych w rejestrze podmiot podlega karze grzywny, w związku z niewłaściwym prowadzeniem ewidencji lub za zastosowanie środka niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami.

Pobieranie prób odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2020 r. w sprawie pobierania próbek roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin. Wielkość pobranej próbki z uprawy buraka cukrowego wynosiła 5 jednostek o łącznej wadze niemniejszej niż 2 kg. Próba została pobrana przed zbiorem, po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej i umieszczona w worku polipropylenowym. Następnie, w obecności właściciela plantacji, próba została zaetykietowana i zaplombowana numerowaną plombą. Próba została wysłana do Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, Oddziału w Sośnicowicach, gdzie zostanie przebadana.  

W przypadku wykrycia w próbce roślin pozostałości środków ochrony roślin przekraczających NDP, uruchomiona zostaje procedura związana z powiadomieniem RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach). System służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie będącymi członkami tego systemu. Do systemu wprowadzane są informacje o żywności, paszach i materiałach do kontaktu z żywnością, potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska i działaniach następczych w wyniku zidentyfikowania takich produktów.

Zdjęcie przedstawia uprawę buraka cukrowego.
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia inspektora podczas pobrania próby na polu buraka cukrowego.
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia buraka cukrowego.
Zdjęcie przedstawia...