PlantHealth4Life – kampania UE Drukuj
PlantHealth4Life, to kampania UE rozpoczęta przez EFSA, Komisję Europejską i ich partnerów w państwach członkowskich UE. Kampania ta promuje zrozumienie istotnego związku między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem.
Zdrowe rośliny oznaczają zdrową żywność i zrównoważoną przyszłość, ale szkodniki i choroby roślin mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. Świadomość obywateli na temat zagrożeń dla zdrowia roślin w Europie pozostaje niska. Celem kampanii jest podkreślenie znaczenia zdrowia roślin i podkreślenie, co każdy z nas może zrobić, aby je chronić.
Kampania, która odbyła się po raz pierwszy w 2023 r., ma na celu pomóc obywatelom w zdobyciu wiedzy na temat zdrowia roślin i jego bezpośredniego związku ze środowiskiem, gospodarką i naszymi społecznościami.
Kampania skierowana jest do trzech grup docelowych na podstawie przeprowadzonych badań społecznych:
• Ciekawi podróżnicy, którzy lubią odkrywać świat i przyrodę oraz przywozić do domu rośliny i nasiona jako pamiątkę lub jako prezenty dla rodziny i przyjaciół.
- Wezwanie do działania: Czy podróżujesz poza UE? Jeśli podczas swoich przygód zakochasz się w egzotycznej roślinie, zrób zdjęcie, nie zabieraj nasion do domu. W przeciwnym razie możesz rozprzestrzenić nowe szkodniki, nieświadomie nosząc je w bagażu.
• Ogrodnicy przydomowi i rolnicy hobbystyczni – entuzjaści roślin, którzy lubią dbać o swoje rośliny oraz kupować i dzielić się roślinami i produktami roślinnymi z innymi miłośnikami roślin.
- Wezwanie do działania: Szkodniki i choroby możemy przenosić poprzez kupowane przez nas rośliny, jeśli nie zostały one odpowiednio sprawdzone i certyfikowane. Kupując rośliny przez Internet spoza UE, upewnij się, że posiadają one świadectwo zdrowia roślin.
• Świadomi młodzi rodzice, troszczący się o bezpieczeństwo żywności spożywanej przez swoje dzieci oraz o zachowanie środowiska i różnorodności biologicznej dla przyszłych pokoleń.
- Wezwanie do działania: Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o znaczeniu roślin, aby stworzyć kolejne pokolenie ambasadorów zdrowia roślin.
Kampania ma na celu zaskoczyć i dostarczyć przydatnych informacji na temat realiów zdrowia roślin.
Więcej informacji na stronie internetowej pod adresem: LINK