22 Września 2023

Plantacja nasienna sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) Drukuj

Plantacje nasienne obejmują grupy wyselekcjonowanych klonów i rodów zagospodarowane i izolowane w sposób uniemożliwiający dopływ pyłku ze źródeł zewnętrznych. Celem plantacji nasiennej jest uzyskanie obfitych zbiorów łatwych do pozyskania nasion o podważonej wartości genetycznej. W nazewnictwie leśnym rozróżniamy:

- Plantacje Nasienne (PN) – zakładane z klonów drzew matecznych, z wegetatywnego mnożenia poprzez szczepienie (lub uzyskane przez wykorzystanie innych metod rozmnażania wegetatywnego),

- Plantacyjne Uprawy Nasienne (PUN) – zakładane drogą rozmnażania generatywnego poprzez wysiew nasion.

Przykładem takiej plantacji może być plantacja nasienna (PN) sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) zlokalizowana na terenie Nadleśnictwa Brzeg w Leśnictwie Prędocin. Plantacja ta została założona w 1976 roku obejmuje powierzchnię 6,25 ha. Na plantacji wysadzono pierwotnie 965 szczepów, w chwili obecnej znajduje się 538 szczepów. W celu założenia plantacji nasiennej użyto 32 klonów/rodów, a rejon pochodzenia drzew matecznych to: 503, So50. Cechą charakterystyczną drzew sosny zwyczajnej na plantacji nasiennej jest kora, która nie posiada charakterystycznego spękania na pniach w porównaniu z okazami drzew sosny rosnących na terenie lasów. Ponadto drzewa takie wyróżniają się pokrojem, ponieważ rosną dość swobodnie, aby uzyskiwać jak największa ilość szyszek. Plantacja jest pod stała kontrolą pracowników Nadleśnictwa w Brzegu oraz Biura Nasiennictwa Leśnego.  Przeprowadzane są między innymi kontrole wizualne pod kątem występowania choroby wywoływanej przez grzyba Fusarium circinatum. Agrofag ten poraża m. in. rośliny sosny zwyczajnej i jest jednym z najważniejszych zagrożeń dla tego  gatunku. Z plantacji nasiennej sosny zwyczajnej w Prędocinie szyszki pozyskuje się poprzez zbiór za pomocą wysięgników. Następnie szyszki zaopatrywane są w paszport roślin i z odpowiednią dokumentacją, przewożone do wyłuszczani szyszek w Lasowicach Małych znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Kluczbork. Po tym procesie uzyskane nasiona są używane m.in. w szkółce leśnej do produkcji sadzonek oraz do wysiewu na terenach powstałych po wyrębie lasu, celem odnowienia lasu.

Zdjęcie przedstawiające drzewo
Zdjęcie...
Zdjęcie przedstawia las drzew iglastych
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia las drzew iglastych z oznaczeniem drzew numerami białym kolorem
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia las drzew iglastych
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia las drzew iglastych
Zdjęcie przedstawia...