11 Lipca 2023

Oceny polowe plantacji nasiennych sadzeniaków ziemniaka Drukuj

Przedsiębiorcy, którzy złożyli w stosownym dla poszczególnych upraw terminie wnioski o oceny polowe plantacji nasiennych oczekują na wyniki prac uprawnionych kwalifikatorów, które obecnie trwają lub w przypadku niektórych upraw już zostały zakończone i zostały wydane świadectwa oceny polowej bądź informacje o dyskwalifikacji materiału siewnego.

Na ocenę plantacji nasiennych sadzeniaków ziemniaka składają się nie mniej niż dwie oceny stanu plantacji, wykonywane we właściwych fazach rozwojowych roślin. Ocena polowa jest pracą mającą za zadanie stwierdzić, czy podczas wegetacji roślin istniały warunki konieczne do wyprodukowania materiału siewnego dobrej jakości i zdrowotności oraz czy stan plantacji odpowiadał obowiązującym w tym zakresie wymaganiom.

Przed przystąpieniem do oceny polowej kwalifikator sprawdza dokładnie kompletność dokumentacji koniecznej do rozpoczęcia oceny. Weryfikowana jest powierzchnia plantacji, przedplon, izolacja przestrzenna i sprawdzone zostają etykiety urzędowe wysadzonego na polu materiału. Jeżeli wszystko się zgadza należy przystąpić do I oceny polowej plantacji podczas której kwalifikator lustrując pole zgodnie z metodyką zwraca uwagę na występowanie roślin nietypowych, możliwe infekcje wirusowe, bakteryjne oraz na inne choroby i szkodniki mogące występować na roślinach. Oceny dokonuje się w oparciu o arkusz oceny polowej. Jeżeli podczas I oceny stwierdzono obecność czynników ryzyka obniżających jakość materiału w stopniu możliwym do wyeliminowania, wówczas kwalifikator zaleca selekcję negatywną, czyli usunięcie roślin o obniżonej jakości fitosanitarnej oraz tych które nie gwarantują uzyskania dobrych wyników w produkcji (np. roślin nietypowych). Efekty tej pracy są weryfikowane podczas II oceny stanu plantacji. Zwraca się wtedy uwagę na stan końcowy plantacji również w oparciu o obowiązujący arkusz oceny polowej. Końcowym etapem jest oszacowanie plonu możliwego do uzyskania na każdej z plantacji.

Certyfikatem jakości materiału siewnego na etapie jego produkcji jest świadectwo oceny polowej.

W województwie opolskim pracę kwalifikatorów urzędowych wspomagają bazzałogowe statki powietrzne wyposażone w nowoczesny sprzęt teledetekcyjny. Sprzęt ten nie zastępuje pracy człowieka, który musi wejść w pole i dokładnie sprawdzić całość stanu plantacji m. in. licząc obsadę roślin i często również zdrowotność części podziemnej roślin. Jednak praca z użyciem bsp pozwala na dodatkowe ocenienie ogólnego stanu plantacji, a także weryfikacji powierzchni plantacji zgłoszonej do oceny. Drony wspomagają kwalifikatora podczas weryfikacji realnej powierzchni plantacji, pozwalają na obliczanie powierzchni podlegającej wyłączeniu z oceny (np. wylegnięcia, wymoknięcia lub puste miejsca). Ułatwione zostaje kwalifikowanie upraw wysokich (np. konopii i kukurydzy) oraz sprawdzanie wskazanej dla danego gatunku izolacji przestrzennej. Wykorzystywane są one także do zwymiarowania innych czynników, które mogą mieć wpływ na wysokość szacowanego plonu.

Stosowanie technik teledetekcji oraz wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych pomocniczo podczas ocen polowych, jest zgodne z obowiązującym rozporządzeniem MRiRW z dn. 5 kwietnia 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 688).