22 Września 2023

Ocena tożsamości i czystości odmianowej. Drukuj

 

Ocenie tożsamości i czystości odmianowej podlega materiał siewny roślin rolniczych i warzywnych kategorii elitarny oraz kategorii kwalifikowany przeznaczony do dalszej reprodukcji; materiał siewny roślin rolniczych zgłoszony do oceny polowej dokonanej zgodnie z systemami OECD oraz nie mniej niż 10%:

  • partii materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych kategorii kwalifikowany,
  • partii materiału siewnego roślin warzywnych kategorii standard znajdującego się w obrocie
  • partii materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych, materiału siewnego kategorii kwalifikowany lub kategorii standard odmian regionalnych roślin warzywnych, materiału siewnego kategorii standard odmian amatorskich znajdujących się w obrocie.

Próby materiału siewnego do oceny tożsamości i czystości odmianowej pobierają wyłącznie urzędowi próbobiorcy. Próbę pobiera się na wniosek prowadzącego obrót będącego właścicielem partii podlegającej ocenie – w przypadku partii materiału siewnego o którym mowa w ust. 1 pkt. 1 i 2 lub losowo na podstawie protokołu pobrania próby – w przypadku partii materiału siewnego o którym mowa w ust. 1 pkt. 3. Próbobiorca umieszcza pobraną próbę w płóciennym worku. Każda próba oznakowana jest dwoma etykietami (jedna wewnątrz, a druga na zewnątrz worka). Próbobiorca odpowiednio zabezpiecza próbę plombą urzędową i wraz ze sporządzonym protokołem pobrania przekazuje ją do badania.

Pobrane próby zostają przekazane do jednostki wskazanej przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, gdzie dokonuje się oceny.

Ocenę tożsamości i czystości odmianowej materiału siewnego prowadzi się na poletkach kontrolnych. Ocena ta ma na celu w szczególności sprawdzenie, czy badana partia materiału siewnego jest zgodna z urzędowym opisem i próbą wzorcową reprodukowanej odmiany oraz wymaganiami w zakresie czystości odmianowej określonymi w przepisach. Ocena tożsamości i czystości odmianowej składa się z dwóch ocen: wstępnej i następczej. Ocena wstępna obejmuje partie materiału siewnego stanowiące materiał wyjściowy do kolejnych rozmnożeń, prowadzonej równolegle z oceną polową. Ocena następcza natomiast obejmuje wytworzone i wprowadzone do obrotu partie materiału siewnego, prowadzonej w sezonie wegetacyjnym następującym po roku zbioru.

Informację o wynikach oceny tożsamości i czystości odmianowej partii materiału siewnego Dyrektor Centralnego Ośrodka przekazuje niezwłocznie prowadzącemu obrót będącemu właścicielem partii, Głównemu Inspektorowi oraz zachowującemu odmianę, która podlega ocenie.

 

Zdjęcie przedstawia Worek materiałowy z pobranymi nasionami
Zdjęcie przedstawia...
Zdjęcie przedstawia Worek materiałowy  z dokumentem
Zdjęcie przedstawia...