21 Lipca 2023

Monitoring występowania chrząszczy Anoplophora z wykorzystaniem pułapek feromonowych. Drukuj

Anoplophora chinennis i Anoplophora glabripennis to chrząszcze z rodziny kózkowatych pochodzące z Dalekiego Wschodu, skąd zostały zawleczone w połowie lat 90-tych XX w. do Ameryki Północnej a na początku XXI w. do Europy. Na kontynencie europejskim ogniska występowania szkodników wykryto w kliku krajach m.in. Holandia, Belgia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania. Również  w Polsce w 2003 r. w jednej z gdyńskich kwiaciarni wykryto A. glabripennis na klonie palmowego (roślina bonsai).  Oba gatunki chrząszczy Anoplophora są polifagami żerują na wielu gatunkach roślin liściastych włączając formy drzewiaste, krzewy oraz rośliny bonsai. Szkodniki te występują na powierzchni oraz wewnątrz żywych roślin.  Mogą również występować w drewnie pozyskanym z wcześniej porażonych roślin (np. drewno opakowaniowe, meble). Szkodniki atakują zarówno zdrowe silnie rosnące rośliny jak również osłabione, stare, czy tez świeżo ścięte z korą.

Szkodliwość chrząszczy z rodzaju Anoplophora polega przede wszystkim na żerowaniu ich larw wewnątrz roślin, które drążą korytarze i w ten sposób osłabiają rośliny.
Dorosłe chrząszcze żerują na liściach lub ogryzają korę młodych pędów. Objawem obecności szkodników są otwory na pniach i gałęziach drzew oraz w okolicach korzeni, a także wypadające z otworów trociny i odchody żerujących larw.  Z uszkodzonych roślin może wyciekać sok lub guma.

Wykrywanie obecności szkodników polega na prowadzeniu obserwacji roślin żywicielskich głównie gałęzi i pni pod kątem uszkodzeń oraz kontroli drewna pod kątem obecności żerowisk oraz obecności samych owadów. Monitoring  to m.in.  urzędowe kontrole roślin żywicielskich na terenach zielonych, w parkach, w lasach, w szkółkach Do wykrywania obecności szkodników można też używać pułapek feromonowych do odłowu postaci dorosłych. Urzędowi inspektorzy WIORiN w Opolu prowadzą monitoring występowania chrząszczy Anonoplophora przy użyciu pułapek feromonowych typu panelowego. W 2023 r. na terenie działania WIORiN Opole założono 5 stanowisk monitoringowych dla Anoplophora glabripennis oraz 5 stanowisk monitoringowych dla Anoplophora chinensis. Wybór miejsc wystawienia pułapek to  punkty newralgiczne, gdzie ryzyko zawleczenia/wykrycia szkodników jest największe jak np. sąsiedztwo szkółek, centrów ogrodniczych (zwłaszcza sprowadzających rośliny np. z Holandii), pobliże zakładów sprowadzających i przeładowujących towary np. z Chin zabezpieczone DMO (drewniany materiał opakowaniowy). Ponadto monitoring jest prowadzony na terenie lasów oraz w pobliżu głównych szklaków komunikacyjnych prowadzących od granicy zachodniej  (autostrady, drogi krajowe), linie kolejowe, pobliże centrów dystrybucji sieci handlowych.

Anoplophora chinennis i Anoplophora glabripennis należą do agrofagów kwarantannowych dla UE i w przypadku wykrycia podlegają obowiązkowi zwalczania (Rozp. Wykonawcze Komisji (UE)  2072/2019 Załącznik II część A i B).

 

                                     

 

Ulotka: LINK

 

Pułapka panelowa z zainstalowanym wabikiem feromonowym
Pułapka panelowa z...
Na zdjęciu stanowisko monitoringowe Anolophora glabripennis z zainstalowaną pułpaką panelową
Na zdjęciu...