03 Lipca 2023

Monitoring kwarantannowych szkodników Drukuj

Z początkiem czerwca wszystkie oddziały WIORiN w Opolu otrzymały po kilka pułapek do odławiania kwarantannowych szkodników wielu roślin. Jedną z nich jest pułapka feromonowa mająca wabić motyle owada Thaumatotibia leucotreta, która została zainstalowana m.in. w szklarni z pomidorami w powiecie strzeleckim.

Thaumatotibia leucotreta jest niewielkim, niepozornym, szaro-brązowo ubarwionym motylem-ćmą, opisywaną jako ćma cytrusowa, ćma pomarańcza lub ćma śliwka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi od ok. 1,5 cm do 2 cm. Jednak szkody wyrządzają larwy, które mogą żerować m.in. w owocach papryki, pomidora, cytrusach, winogronach, fasoli, kukurydzy a nawet w kwiatach róży. Gąsienice na początku są białe lub kremowe, natomiast larwy czwartego i piątego stadium są barwy od jasno-czerwonej do różowej. Głowa gąsienicy na początku jest brązowo-czarna, później kasztanowa. Liczne opisy dot. zarówno wyglądu, jak i cyklu rozwojowego oraz fotografie tego szkodnika są dostępne w inetrnecie.

                  Kontrole pułapki odbywają się co 2 tygodnie i, jak dotychczas, nie stwierdzono żadnych owadów na podłodze lepowej pułapki.
 

zdjęcie przedstawiające pułapkę na ćme
zdjęcie...