24 Sierpnia 2023

Lustracje sadów jabłoniowych Drukuj

 

            Ok. 30-40 dni po zakończeniu kwitnienia jabłoni, tj. od początku czerwca
we wszystkich Oddziałach na terenie WIORiN Opole przeprowadzane są monitoringowe lustracje sadów jabłoniowych po kątem występowania bakterii Erwinia amylovora. Bakteria
ta ma obecnie status Regulowanego Agrofaga Niekwarantannowego (tzw. RNQP), czyli jest obowiązkowo zwalczana, ale tylko wtedy, gdy wystąpi na materiale rozmnożeniowym roślin żywicielskich, czyli np. drzewkach jabłoni przeznaczonych do sadzenia.

 

                                                                           

 

          Lustracje w sadach prowadzone są ze względu na wymagania niektórych państw trzecich, np. Chin, które importują jabłka z sadów, gdzie nie występuje ww. organizm.

Erwinia amylovora wywołuje objawy na roślinie zwane zarazą ogniową, gdyż porażone pędy w końcowej fazie czernieją i przypominają spalony pęd, często wierzchołek jest zgięty w dół w kształcie pastorału. W przypadku porażenia pojedynczych roślin najczęściej zalecane jest odpowiednie przycięcie porażonych pędów lub wycięcie całych roślin, a następnie spalenie. Oprysk chemiczny preparatem Regalis 10 WG, który jako regulator wzrostu ogranicza wyrastanie młodych pędów, zapobiegając pośrednio rozprzestrzenianiu się zarazy ogniowej.

na zdjęciu przedstawiono zdrowe jabłonie w jednym z monitorowanych sadów
na zdjęciu...