Kontrole na plantacjach choinek. Drukuj
Przynajmniej raz w danym sezonie wegetacyjnych Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole u każdego dostawcy wytwarzającego m.in. materiał nasadzeniowy roślin ozdobnych w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o Nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. (Dz.U. 2021 r., poz. 129).
Okres później jesieni to odpowiedni czas do przeprowadzenia kontroli u podmiotów zarejestrowanych w Urzędowym Rejestrze Podmiotów Profesjonalnych prowadzących wytwarzanie i obrót roślin iglastych przeznaczonych do sprzedaży jako domowe choinki ozdobne w okresie świąt Bożego Narodzenia. Rejestracji podlegają podmioty, które wprowadzają do sprzedaży drzewka w donicach (z bryłą korzeniową) na rzecz innych podmiotów profesjonalnych.
Choinki są plantacją wieloletnią i dojrzałość handlową uzyskują po około 6 - 7 latach w przypadku sprzedaży roślin ciętych. Na te sprzedawane w donicach czasem zapotrzebowanie jest o wiele wcześniej i są sprzedawane już jako małe osobniki. Najczęściej na plantacjach choinek są wytwarzane gatunki drzew iglastych z rodzaju świerk i jodła, ale także sosna i daglezja.
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) naturalnie występuje w Zachodniej Azji, w górach Kaukazu (w Turcji, Gruzji, Rosji i Azerbejdżanie). Osiąga wysokość 25-30 metrów. Początkowo korona jest wąska, stożkowata, z wiekiem coraz bardziej kolumnowa ze spiczastym wierzchołkiem. Gałęzie w środkowej części korony rosną poziomo i są dość gęsto osadzone, górne gałęzie mniej wyraźnie skierowane ku górze.
Świerk pospolity (Picea abies) to jedyny gatunek tego drzewa, który występuje naturalnie na terenie naszego kraju. Jego gałęzie ładnie rozrastają się na boki, przy czym najstarsze i największe często zaczynają zwieszać się do dołu. Posiada stożkową koronę Młode igły mają jasnozieloną barwę, z czasem jednak stają się ciemnozielone i błyszczące. Osiąga do około 30-40 metrów wysokości. Posiada stożkowatą koronę.
Świerk kłujący zwany srebrnym (Picea pungens). Pochodzi z Gór Skalistych w zachodniej części Ameryki Północnej. Dzięki dużej odporności na niekorzystny klimat oraz tolerancji na suche warunki, doskonale radzi sobie w miejscach, gdzie niemożliwy byłby prawidłowy rozwój innych gatunków żywych choinek (na przykład ze względu na zanieczyszczenie powietrza). W naszych warunkach klimatycznych może osiągać do 20 metrów wysokości.
Świerk serbski (Picea omorika) jest gatunkiem endemicznym charakterystycznym dla górskich terenów zachodniej Serbii i wschodniej Bośni, rośnie na małym obszarze w okolicach Sarajewa. Jest to najszybciej rosnący gatunek świerka dorastający do 25 metrów wysokości. Tworzy wąską i strzelistą koronę, dwubarwne igły z wierzchu ciemnozielone a od spodu niebiesko-białe.
Moda na naturalne choinki nigdy nie przemija. Są ekologiczne, pięknie wyglądają oraz pachną. Decydując się na kupno takiej choinki można wybrać drzewko cięte lub umieszczone w doniczce. Po świętach drzewka z korzeniami można wysadzić jako ozdobę ogrodu dając im drugie życie.