Kontrole GMO Drukuj
Rokrocznie w oparciu o zapisy ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Wojewódzki Inspektorat realizuje zadania ściśle związane z kontrolą upraw
w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U.2022.546).
Kontroli dokonują oddziały wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, właściwe ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, w oparciu o program kontroli upraw GMO określany corocznie przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, a na poziomie wojewódzkim opracowany przez Dział Nadzoru Nasiennego.
Zadanie jest realizowane poprzez kontrolę:
- materiału siewnego,
- plantacji nasiennych,
- plantacji produkcyjnych.
Gatunki roślin rolniczych objęte kontrolą to:
- kukurydza
- rzepak jary i ozimy
- soja.
Aktualnie na terenie województwa opolskiego próby materiału roślinnego (liście) pobierane są z plantacji nasiennych soi oraz kukurydzy, w oparciu o metodykę określoną w wytycznych Głównego Inspektora, które następnie przesyłane są do badania laboratoryjnego przeprowadzanego przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium w Toruniu.
Każdego roku (w oparciu o zapisy art. 49m ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych) z przeprowadzonych kontroli Główny Inspektor przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska oraz ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, sprawozdanie zawierające wyniki kontroli upraw.