Kontrola plantacji nasiennych pod kątem występowania GMO Drukuj
Od 2018 roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa realizuje zadania z zakresu kontroli upraw pod kątem obecności GMO.
Kontrola wykonywana jest przez inspektorów PIORiN w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U. z 2022 r. poz. 546). Kontrolą objęte są następujące gatunki: kukurydza, rzepak i soja.
Szczególny nacisk położony jest na uzyskanie materiału siewnego wolnego od GMO, dlatego niemal 100% plantacji nasiennych w Polsce objętych jest badaniami. Dodatkowo materiał siewny będący w obrocie, również przywożony spoza Polski, objęty jest kontrolą. Kontrolowane są również plantacje produkcyjne. Kontrole plantacji nasiennych mają na celu eliminację zanieczyszczeń GMO w podstawowym środku produkcji roślinnej tj. materiale siewnym. W ramach kontroli pobierany jest materiał roślinny do oceny laboratoryjnej pod kątem wykluczenia obecności domieszek GMO. Wykrycie domieszki GMO na plantacji nasiennej powoduje, ze materiał z takiej plantacji nie może być przeznaczony do siewu.