30 Listopada 2023

Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens sprawca bakteryjnego więdnięcia fasoli i bakteryjnej plamistości soi Drukuj

 

 

W ramach urzędowych kontroli inspektorzy PIORiN prowadzą kontrole występowania agrofaga kwarantannowego Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens. Zgodnie z Załącznikiem II Część A pkt 4 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 jest to agrofag kwarantannowy, którego występowania nie stwierdzono na terytorium UE. Agrofag ten stanowi zagrożenie głownie dla roślin z rodziny Fabaceae  (bobowatych) tj. fasoli zwyczajnej, soi, grochu. Przybywa doniesień na temat innych roślin jako potencjalnych żywicieli, w tym uprawianych w płodozmianie z fasolą (np. pszenica, kukurydza, słonecznik, lucerna, jęczmień, owies, rzepak i życica) oraz rośliny psiankowate.

Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens jest bakterią Gram-dodatnią, powodującą u zainfekowanych roślin tracheobakteriozy, zwane bakteryjnym więdnięciem fasoli i bakteryjną plamistością soi. Do objawów chorobowych zaliczyć należy: brązowanie tkanek przewodzących, więdnięcie liści, a następnie całych roślin, chlorozy na liściach, rzadziej obserwuje się plamki na kwiatach, brązowe plamki na strąkach rzadziej wycieki bakteryjne, na nasionach można obserwować przebarwienia koloru brązowego lub żółtego. U podatnych odmian więdnięcie następuje w ciągu  7–9 dni po zakażeniu, a nekrozy pojawiają się około 7 dni później. Rozwojowi choroby sprzyjają wysokie temperatury rzędu  27–30 °C. Głównym źródłem infekcji pierwotnej i rozprzestrzeniania się Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens są zainfekowane nasiona. Wtórne infekcje  (tj. nie przenoszone przez nasiona)  następują przez rany spowodowane przez deszcz i gradobicie, a także przez aparaty szparkowe. Patogen może zimować, przetrwać i zachowywać żywotność w nasionach, nawet do 24 lat w warunkach laboratoryjnych, podczas gdy na zakażonych resztkach fasoli może przetrwać w warunkach polowych przez około 8 miesięcy, w zależności od rodzaju gleby, wilgotności i warunków klimatycznych.

Podczas prowadzonych inspekcji poszukiwawczych inspektorzy PIORIN prowadzą inspekcje wizualne roślin żywicielskich oraz pobierają próby do badań laboratoryjnych. W 2023 r. inspektorzy WIORiN w Opolu pobrali 3 próby (nasion soi) do badań laboratoryjnych pod kątem występowania Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens. Przeprowadzone badania w GIORiN Centralnym Laboratorium w Toruniu nie wykazały obecności kontrolowanego agrofaga.

A. Chlorotyczna i wysuszona tkanka liścia spowodowana przez Cff B.
CNS fot. Rafael...
Bakteryjne więdnięcie fasoli kidney
fot. Howard F....
Objawy porażenia Curtobacterium na liściach Phaseolus vulgaris
Objawy porażenia...
Zasychające liście fasoli wykazującej objawy porażenia
źródło Howard F....