28 Października 2024

Zwalczamy chwasty jesienią Drukuj

Jesienne chwasty są szczególnie uciążliwe i szybko zajmują duże przestrzenie naszych upraw. Dlatego należy z nimi walczyć, szczególnie gdy zależy nam na wydajniejszych plonach. Odpowiednio pozbawione chwastów zboża ozime znacznie lepiej rosną, są zdrowsze, a w przyszłym roku dadzą znacznie lepsze plony w okresie wegetacji. Zboża, stają się również odporniejsze na wiele chorób i znacznie lepiej odżywione.

 

Jeszcze do niedawna decydowano się na stosowanie ochrony herbicydowej zbóż podczas zabiegów wiosennych. Rolnicy odkładali zwalczanie chwastów na wiosnę, obawiając się złego przezimowanie zbóż ozimych. Wiosenne zabiegi obarczone są  ponadto ryzykiem gorszej skuteczności, chociażby przez fakt, że warunki pogodowe najczęściej sprzyjające rozwojowi chwastów. Te przechodząc przez kolejne fazy rozwojowe, nabierają odporności na herbicydy. Ich wolny i nieustanny wzrost sprawia, że w przypadku silnej presji, często już wczesną wiosną zaczynają dominować nad rośliną uprawną zmniejszając tym samym jej potencjał produkcyjny. Duży wpływ na zmiany trendów w ochronie herbicydowej zbóż ozimych spowodowało ocieplenie klimatyczne.

 

Zarówno dla zabiegów jesiennych jak i wiosennych, na rynku zarejestrowana jest szeroka grupa substancji czynnych herbicydów, które przy odpowiednim połączeniu są w stanie zapewnić skuteczne i kompleksowe zwalczenie wszystkich chwastów jedno- i dwuliściennych w „jednym przejeździe”. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Przepisy prawa zobowiązują producentów rolnych do  stosowania wyłącznie środków ochrony roślin, które uzyskały zezwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać  odpowiednie szkolenia potwierdzone aktualnym, na czas wykonywania zabiegów, zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów.

 

Na posiadaczach opryskiwaczy ciąży również obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin. Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania oraz dawkę, powierzchnię i uprawę, na których zastosowano środek ochrony roślin. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności