ZAGRANICZNE PODRÓŻE Drukuj
Według danych zebranych przez portale turystyczne, Polacy coraz częściej wybierają się do słonecznych krajów zarówno podczas zimowych miesięcy jak również latem. Ze względu na dogodne połączenia lotnicze z gdańskiego lotniska, jednymi z ulubionych destynacji to Cypr, Malta, Hiszpania, Włochy, Grecja, Turcja czy Egipt. Z wakacji chętnie przywozimy różnego rodzaju pamiątki. Niestety, nie wszystko wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów, a niektóre pamiątki możemy być zmuszeni zostawić jeszcze na lotnisku. Czy zdajemy sobie sprawę, że możemy przewieźć ze sobą także nieproszonych gości?
Szkodniki i choroby roślin mogą przedostać się do naszego kraju razem z roślinami, owocami, warzywami, kwiatami czy nasionami. Co prawda w ramach Unii Europejskiej stosowana jest zasada swobodnego przepływu towarów, niemniej nie oznacza to, że nie obowiązują żadne zasady. Jeśli nie musimy, nie przywoźmy roślin jako wakacyjnych pamiątek, unikniemy w ten sposób ryzyka związanego z zagrożeniem fitosanitarnym. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach te same, nawet egzotyczne ale skontrolowane pod kątem szkodliwych agrofagów rośliny możemy już kupić w Polsce. Jeśli jednak już się na to zdecydujemy, to pamiętajmy, że wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw członkowskich Unii Europejskiej do Polski, powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin. Potwierdzają one, że materiał roślinny był kontrolowany i jest zdrowy, czyli wolny od szkodników i chorób.
Musimy też wiedzieć, że na terenie UE funkcjonują tzw. strefy wyznaczone, gdzie stwierdzono występowanie szczególnie groźnych szkodników czy też czynników wywołujących choroby roślin. Z nich w ogóle nie wolno wywozić roślin lub możliwe jest to jedynie na określonych warunkach. Takie strefy funkcjonują w wielu popularnych turystycznie rejonach, jak Włochy, Francja (Lazurowe Wybrzeże i Korsyka), Hiszpania (Baleary) czy Portugalia.
Jak co roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że wwóz towarów pochodzenia roślinnego - również w ramach ruchu pasażerskiego - podlega stosownym regulacjom. Film omawiający problematykę importu do UE w zakresie nowych przepisów importowych dostępny jest na stronie https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181068
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/piorin/informacja-dla-podroznych.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl