10 Kwietnia 2024

Węgorek sosnowiec – groźny szkodnik lasów iglastych Drukuj

              Kraje świata, na terytorium których rosną lasy iglaste, bronią się przed groźnym nicieniem atakującym  drzewa iglaste - węgorkiem sosnowcem (Bursaphelenchus xylophilus). Jest niebezpieczny szczególnie dla lasów sosnowych, powodując ich szybkie zamieranie. Może atakować także inne drzewa iglaste takie jak świerk, jodła, daglezja czy modrzew. Ten kwarantannowy agrofag stanowi w Unii Europejskiej bardzo duże zagrożenie i ze względu na jego szkodliwość podlega obowiązkowi zwalczania.

 

               W Polsce na szeroką skalę przeprowadza się kontrole zdrowotności i pobiera próby materiału drzewnego w celu wykrycia tego nicienia. Pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Inspektorzy przeprowadzają również lustracje poszukiwawcze i pobierają próby na terenie nadleśnictw. Szukają drzew z objawami żerowania węgorka sosnowca oraz drzew opanowanych przez żerdzianki (Monochamus spp.)- chrząszcze z rodziny kózkowatych, które zasiedlają drewno i w warunkach naturalnych przenoszą węgorka sosnowca dając możliwość rozprzestrzeniania się tego nicienia.

 

Z uwagi na międzynarodowy obrót handlowy drewna i drewnianych materiałów opakowaniowych istnieje duże ryzyko zawleczenia węgorka sosnowca na terytorium Polski. Dlatego próby na obecność nicienia pobierane są również z materiałów opakowaniowych towarzyszących towarom z innych państw  w hurtowniach, magazynach, zakładach, a także w tartakach. Pod nadzorem fitosanitarnym znajduję się również drewno i DMO importowane oraz  eksportowane do krajów trzecich.

W celu szybkiego zlokalizowania ognisk występowania węgorka sosnowca inspektorzy WIORiN w Gdańsku zatrudnieni w Oddziale w Kościerzynie prowadzili kontrole wizualne na obecność ww. nicienia pod kątem występowania objawów na roślinach rosnących tj. drzewa z objawami więdnięcia, zasychania i zamierania (żółknięcie i więdnięcie igieł, zasychanie gałęzi i drzew), a także w drewnie i pod korą pod kątem występowania żerowisk żerdzianek czyli wektorów nicienia. Ponadto pobierali monitoringowe próby materiału drzewnego do badań laboratoryjnych na terenie Nadleśnictw Kartuzy i Lipusz.

Prowadzone działania pozwalają ocenić zagrożenie fitosanitarne oraz w przypadku wykrycia na podjęcie szybkich działań uniemożliwiających rozprzestrzenianie się ww. organizmu na inne obszary Polski i Unii Europejskiej.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności