06 Grudnia 2023

SZKOLENIE DLA INSPEKTORÓW PODMIOTÓW CERTYFIKUJĄCYCH W SYSTEMIE INTEGROWANEJ PRODUKCJI ROŚLIN SADOWNICZYCH. Drukuj

28 listopada 2023 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku wzięli udział w szkoleniu dla inspektorów podmiotów certyfikujących w systemie Integrowanej Produkcji Roślin (IPR). Szkolenie zostało zorganizowane przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizacji zadania celowego finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i odbyło się w trybie online. Wzięło w nim udział około 400 osób w tym, miedzy innymi przedstawiciele MRiRW, pracownicy ODR czy PIORiN. Koordynatorem merytorycznym szkolenia była prof. dr hab. Mirosława Cieślińska, która przedstawiła metodyki Integrowanej Produkcji Roślin sadowniczych opracowane i zaktualizowane w latach 2022-2023 oraz omówiła metodykę Integrowanej Produkcji jabłek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja przedstawiona przez dr Grzegorza Gorzała z GIORiN dotycząca przepisów prawnych i zasad certyfikacji w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Po zakończeniu wykładów odbyła się dyskusja, podczas której pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa-PIB odpowiadali na zadawane pytania.

 

W szkoleniu uczestniczyło 13 inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

 

Integrowana Produkcja Roślin (IP) to system uprawy, ochrony roślin i nawożenia wykorzystujący w sposób zrównoważony postęp techniczny. System IP umożliwia uzyskanie płodów rolnych o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych przy jednoczesnym zapewnieniu konsumentom bezpiecznych i atrakcyjnie wyglądające owoców, warzyw i innych płodów rolnych.

Każdy producent rolny zainteresowany otrzymaniem certyfikatu IP jest zobowiązany ukończyć szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin na poziomie podstawowym lub uzupełniającym (odrębnie w odniesieniu do roślin sadowniczych, warzywniczych i rolniczych) oraz posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. Zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin zainteresowany producent roślin zgłasza corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku. Podmiot certyfikujący prowadzi kontrolę producentów roślin stosujących integrowaną produkcję roślin. Jednym z podstawowych obowiązków producenta, który ubiega się o certyfikat integrowanej produkcji roślin jest prowadzenie produkcji zgodnie z metodykami zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

https://piorin.gov.pl/publikacje/metodyki-ip/

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl

 


lista aktualności