17 Maja 2024

Światowy Dzień Pszczół Drukuj

20 maja obchodzimy bardzo ważne dla ludzi święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów.

Nie lubisz miodu? Nie leczysz się propolisem? Nie musisz. Nie jest to powód żeby nie martwił Cię los pszczół. Masz ulubione owoce, warzywa?  To dzięki zapylaczom możemy je zbierać i ze smakiem jeść.

Królowa matka – Pszczoła miodna (Apis mellifera) jak sama nazwa wskazuje jest odpowiedzialna za stan i jakość rodziny pszczelej. Jej cechy genetyczne oraz geny trutnia wpływają na jakość potomstwa i rozwój rodziny. Wraz z genami przekazywane są cechy takie jak: zimotrwałość, odporność na choroby i długowieczność pszczół a także na miodność, łagodność czy skłonność do rójki.

Człowiek również ma wpływ na długowieczność rodziny pszczelej, chociażby poprzez przestrzeganie podstawowych zasad stosowania środków ochrony roślin.

Stosujmy środki ochrony roślin stosujmy zgodnie z etykietą, wykonujmy opryski środkami ochrony roślin późnym wieczorem po oblocie pszczół.

Co to znaczy „po oblocie” pszczół. Pszczoła miodna pracuje od bardzo wczesnych godzin porannych. Im jest wyższa temperatura powietrza, tym szybciej pszczoła startuje o poranku. Wieczorem ostatnie pszczoły wracają do ula niosąc pokarm krótko przed zachodem słońca.

Pamiętaj że masz wpływ na zdrowie i życie naszych braci mniejszych a one z kolei odpłacą się nam zapylając nasze rośliny co przyczyni się na jakość plonu i polepszy jakość naszego życia.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności