03 Października 2023

Różnorodność upraw na Kaszubach Drukuj

            Do niedawna Kaszuby były znane z uprawy pysznej truskawki odmiany Sengasengana zwanej „Kaszubską truskawką” (Kaszëbskô malëna). Ze względu na dość ubogie gleby rolnicy uprawiali najczęściej żyto, jęczmień, owies oraz ziemniaki. Obecnie obserwuje się zakładanie plantacji niespotykanych w tym regionie wcześniej np. borówki amerykańskiej, aronii, winorośli czy wrzosu. Pojawiają się nowoczesne i wyspecjalizowane gospodarstwa ogrodnicze. Do takich w  powiecie kartuskim możemy zaliczyć 13 hektarową Szkółkę Roślin Ozdobnych w Garczu, Gospodarstwo Szklarniowe Roślin Ozdobnych w Dzierżążnie, czy 2 gospodarstwa z uprawą wrzosów w roli głównej w Kobysewie i Kaliskach Kartuskich.

Właściciele i pracownicy tych gospodarstw posiadają ogromną wiedzę z zakresu uprawy i ochrony roślin. Zdali egzaminy i stosują procedury, do których zobowiązuje ich ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin. Sami przeprowadzają kontrole fitosanitarne i wydają paszporty roślin. Obecnie do zadań inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddział w Kościerzynie należy przeprowadzanie weryfikacji prawidłowości dokonywanych przez przedsiębiorców kontroli zdrowotności roślin, prawidłowości wydawania paszportów i prowadzenia dokumentacji, stosowania przepisów nasiennych oraz prawidłowości stosowania środków ochrony roślin.

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl

 


lista aktualności