11 Lipca 2023

PUŁAPKI FEROMONOWE Drukuj

          Obecnie w sygnalizacji zagrożenia szkodnikami ważną funkcję pełnią pułapki z substancjami semiochemicznymi w postaci fermonów. Są one stosunkowo prostym urządzeniem przeznaczonym do monitorowania i odłowu szkodliwych owadów. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w swoich działaniach kontrolnych pod kątem występowania wybranych agrofagów prowadzi monitoring przy użyciu pułapek feromonowych. Stosowanie ww. pułapek jest jedną z metod wykorzystywanych do ekologicznej ochrony przed szkodnikami drzew i roślin uprawnych w sadach, ogrodach, parkach czy lasach.

 

          Pracownicy Oddziałów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku posługując się pułapkami, prowadzą działania poszukiwawcze oraz kontrolne w celu wykrycia potencjalnych ognisk występowania szkodników podlegających obowiązkowi zwalczania, między innymi motyla Spodoptera frugiperda na plantacji kukurydzy oraz  chrząszczy z rodzaju Anoplophora i dorosłych postaci żerdzianek) w lasach iglastych.

Na zdjęciach inspektorzy Oddziału w Malborku podczas rozwieszania pułapek feromonowych oraz Oddziału w Pucku w trakcie kontroli i wymiany feromonów.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności