Profilaktyka w walce z bakterią… Drukuj
Bakteria Ralstonia solanacearum (wywołująca groźną chorobę kwarantannową ziemniaków zwaną śluzakiem) może rozprzestrzeniać się w środowisku wodnym. Na ziemniakach objawy śluzaka mogą pojawić się dopiero po kilku latach przy odpowiednim stopniu namnożenia się patogena. Oprócz ziemniaka, bakteria Ralstonia solanacearum może porażać ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin.
Szkodliwość ww. bakterii polega na łatwym rozprzestrzenianiu się wraz ze skażoną wodą lub żywicielskimi roślinami dzikorosnącymi. Postępowanie po wykryciu jej jest bardzo trudne i długotrwałe ze względu na brak dostępnych środków chemicznych, możliwość przeżywania bakterii w glebie i na innych rodzajach materiałów. Dlatego ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych na wszystkich etapach produkcji i obrotu ziemniakami, a woda wykorzystywana do nawadniania, zraszania, czy opryskiwania roślin powinna być pobierana z ujęć nieporażonych.
PIORiN w swoich działaniach kontrolnych prowadzi nadzór nad zakładami przetwórczymi warzyw, w tym ziemniaków, które zrzucają ścieki z produkcji bezpośrednio do miejskich kanalizacji.
W br. inspektorzy WIORiN w Gdańsku w dniach 04.09.2023, 02.10.2023, 06.11.2023, 04.12.2023 maja obowiązek pobrać próbki wody do badań laboratoryjnych na obecność ww. bakterii.
Na zdjęciach inspektorzy WIORiN w Gdańsku Oddział Kwidzyn podczas poboru prób wody z kolektora zrzutowego oczyszczonych ścieków z miejskiej oczyszczalni ścieków do rzeki Wisły.
Podczas pobierania próbek wody inspektorzy zachowują bezpieczeństwo fitosanitarne poprzez stosowanie jednorazowych rękawiczek ochronnych, dezynfekcję rąk i sprzętu do pobierania próbek przed kolejnym punktem próbobrania. Do czasu przekazania prób do Laboratorium, próbki przechowywane są niskiej temperaturze (4-10°C), bez dostępu do światła.
Więcej informacji na temat bakterii Ralstonia solanacearum na stronie internetowej http://piorin.gov.pl/publikacje/ulotki/
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.