27 Września 2024

ORGANIZMY MODYFIKOWANE GENETYCZNIE Drukuj

GMO (organizmy modyfikowane genetycznie) - to materiał genetyczny, który został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych, wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji. Stosuje się je po to, aby uzyskać pożądane cechy lub dokonać ich fizjologicznych zmian. Efektem genetycznej modyfikacji jest między innymi odporność roślin na działanie szkodników, grzybów, bakterii, na środki służące eliminacji chwastów, a także szybszy wzrost czy walory smakowe.

 

Zakaz upraw GMO w naszym kraju obowiązuje od 2013 roku i dotyczy odmian kukurydzy MON 810 oraz aktualnie niedopuszczonego do upraw w UE, ziemniaka Amflora. Obecny stan prawny oznacza, że w Polsce można handlować materiałem siewnym roślin GMO, ale nie można robić z niego praktycznego użytku, czyli uprawiać tych roślin.

 

Polska jest krajem wolnym od upraw genetycznie modyfikowanych (GMO).

 

Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa realizują zadania związane z kontrolą upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Kontrolą objęty jest materiał siewny, plantacje nasienne oraz plantacje produkcyjne kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi. Podmioty uprawiające w/w rośliny winni przechowywać dokumenty zakupu materiału siewnego oraz etykiety urzędowe, którymi oznakowane są wszystkie opakowania w/w materiału.  Dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie. Jednocześnie ostrzegamy, że brak etykiety na opakowaniu może świadczyć o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego.

 

Co roku Oddziały Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku kontrolują losowo wybrane plantacje. W bieżącym roku razem z inspektorami z Oddziału w Gdańsku, uprawy znajdujące się na terenie gminy Cedry Wielkie, Suchy Dąb kontrolował PESTY, „Maskotka” kampanii #PlantHealth4Life, która od czerwca tego roku uważnie przygląda się pracy inspektorów, promując hasło „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

 

 

 

Źródło informacji: www.piorin.gov.pl


lista aktualności