17 Listopada 2023

Od winogrona do wina Drukuj

Uprawa winorośli w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Powstają nowe plantacje winogron, które nadają się do produkcji win. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy o wyrobach winiarskich prowadzi nadzór nad uprawą winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada w restauracjach na całym świecie próbuje się młode, dopiero co napełnione do butelek wino. Święto to również zadomowiło się w naszym kraju. Jest to radosny dzień, który oznacza koniec zbiorów winogron i wytworzenie pierwszych litrów smacznego trunku. Młode wino produkuje się tylko sześć tygodni i nie wymaga leżakowania.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku kontrolują uprawy winorośli wpisane do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Podczas kontroli pracownicy inspekcji sprawdzają zgodność informacji w ewidencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ze stanem faktycznym (lokalizacja uprawy winorośli, nazwa odmiany oraz powierzchnia uprawy poszczególnych odmian).

Każdy producent przy zakładaniu winnic powinien zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie materiału rozmnożeniowego użytego do założenia plantacji – czy został zakupiony u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem, a także czy materiał został zaopatrzony w paszporty roślin, które gwarantują, że sadzonki te są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych. Na plantacjach winorośli produkowanych z przeznaczeniem do wyrobu wina mogą być uprawiane tylko   odmiany należące do gatunku Vitis vinifera lub pochodzące z krzyżówki gatunku Vitis vinifera z innymi gatunkami Vitis. Natomiast odmiany: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont nie są dozwolone do wyrobu wina, ponieważ podczas fermentacji wytwarzają zwiększoną zawartość procentowości alkoholu metylowego zagrażającą zdrowiu ludzi.

 

 

 

Źródło zdjęcia: https://fit.poradnikzdrowie.pl

 

 

 

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności