18 Marca 2024

„Naucz się kochać lasy” Drukuj

21 marca obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Lasów”- dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ONZ w celu promowania wiedzy na temat lasów i drzew, ich wielkiego znaczenia dla ludzi i naszej planety oraz dla zachowania ich funkcji przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Lasy są pełne olejków eterycznych, które działają bakteriobójczo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, udrażniają drogi oddechowe, stymulują pracę układu krążenia. Mają również działanie antydepresyjne, uspokajające, przeciwwirusowe, tonizujące i wykrztuśne.

 

Pracownicy PIORiN od lat współpracują z nadleśnictwami, gdyż kontrola drzewostanów lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości. Ważną funkcję w trakcie urzędowych poszukiwań szkodników pełnią pułapki. W swoich działaniach kontrolnych pod kątem występowania wybranych agrofagów prowadzą monitoring przy użyciu pułapek z substancjami semiochemicznymi w postaci fermonów. Stosowanie ww. pułapek jest jedną z metod wykorzystywanych do ekologicznej ochrony przed szkodnikami drzew i roślin uprawnych w sadach, ogrodach, parkach czy lasach. Ponadto inspektorzy wykonują monitoring leśnego materiału drzew sosny zwyczajnej pod kątem występowania węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus)  przedstawiciela gromady nicieni, pasożyta drzew iglastych. Żyjąc w przewodach żywicznych, namnaża się doprowadzając do ich zatykania, a w konsekwencji do śmierci rośliny.

 

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są lasy i edukacja, hasło brzmi „Naucz się kochać lasy”. Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze, dlatego właśnie w tym dniu na całym świecie organizowane są akcje zachęcające ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Obserwując las, poznajemy go lepiej. Warto zabierać do lasu dzieci, aby od najmłodszych lat nawiązywały osobisty kontakt z przyrodą. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl

 


lista aktualności