23 Października 2024

Nadzór nad usługowym stosowaniem środka ochrony roślin ProFume Drukuj

W ostatnich latach dużym  zainteresowaniem w województwie pomorskim cieszy się eksport kłód drewnianych do Chin. Aby możliwe było wystawienie świadectwa fitosanitarnego muszą być spełnione wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia. W przypadku Chińskiej Republiki Ludowej jest to fumigacja kłód drewna. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach posiadanych kompetencji prowadzi nadzór nad stosowaniem środków ochrony roślin również przeznaczonych fumigacji.

W Polsce jedynym środkiem ochrony roślin przeznaczonym do fumigacji drewna jest ProFume. To fumigant w formie sprężonego gazu zawierający w swoim składzie substancję czynną fluorek sulfurylu przeznaczony do zabiegów fumigacyjnych w celu zwalczania szkodników składowanych produktów, owadów niszczących drewno i organizmów kwarantannowych. Stosowanie preparatu ProFume wymaga od użytkownika posiadania aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Należy podkreślić, że substancja aktywna Fluorek sulfurylu jest bezbarwnym gazem, bez zapachu i smaku o działaniu bardzo toksycznym dla organizmów żywych.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku przeprowadzili kontrolę stosowania środka ochrony roślin podczas fumigacji kłód drewnianych przeznaczonych na eksport do Chin.

 

Przed wykonaniem zabiegu fumigatorzy wyznaczyli strefę ochronną, aby osoby postronne nie były narażone na przypadkową migrację gazu z obiektu będącego celem zabiegu. Dodatkowo miejsce wokół prowadzonej fumigacji zostało oznakowane napisami ostrzegawczymi (niebezpieczeństwo, trujący gaz, wstęp wzbroniony) oraz piktogramem (trupiej czaszki).

Działania kontrole prowadzona przez WIORiN skupione były m.in. na:  

  • posiadaniu kwalifikacji do wykonywania zabiegów,
  • weryfikacji stosowania środka ochrony roślin w tym dopuszczenie do obrotu i użycia zgodnie z zakresem określonym w etykiecie,
  • posiadaniu, prowadzeniu i przechowywaniu dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin,
  • analizie dokumentów zakupu, weryfikacji numeru partii i daty produkcji,
  • analizie certyfikatów – kalibracji urządzeń do wykrywania środka ochrony roślin ProFume,
  • spełnieniu przestrzegania warunków treści etykiety w zakresie zachowania środków ostrożności,
  • temperatury otoczenia oraz analizie ilości zużytego preparatu ProFume do ilości fumigowanego produktu.

 

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności