13 Lipca 2023

Na te rośliny uważaj podczas spacerów w upalne dni!!! Drukuj

Okres letni to nie tylko czas odpoczynku – wakacje, ale również  okres wzrostu wielu roślin, czasem bardzo niebezpiecznych roślin np. barszczu Sosnowskiego. Roślina ta najbardziej niebezpieczna jest w drugiej połowie lipca, wtedy kwitnie i owocuje.  Na terenie Polski objęta jest zakazem uprawy i rozmnażania. Toksyczne właściwości barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) uaktywniają się przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza. Sok wydzielany przez barszcz Sosnowskiego jest silnie drażniący i może wywoływać zmiany skórne. Oparzenia mogą wystąpić przez kontakt pośredni. Barszcz Sosnowskiego, dość często bywa mylony z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin, barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania. Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W kwestii ewentualnego zwalczania lub w razie wykrycia tej rośliny należy zwracać się do właściwego gospodarza terenu tj. wójta, burmistrza lub prezydenta.

Niektóre rośliny, które spotkamy na spacerze, mogą być również wyjątkowo niebezpieczne. Szczególnie mocno i niekorzystnie działają podczas gorącej, słonecznej pogody. Przykre konsekwencje mogą nas spotkać przy kontakcie z popularną pokrzywą, pięknym dyptamem, uroczym jaskrem, mniej znanym arcydzięglem czy pospolitym na terenie całego kraju glistnikiem jaskółcze ziele. Naszą skórę mogą też podrażnić licie selera, ogórka lub truskawki, choć objawy z pewnością nie będą tak dotkliwe. Skutki takiego spotkania z tymi roślinami mogą być różne, od poważnych oparzeń pod wpływem słońca  i fotouczuleń, po reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, bąble czy  wysypki.

Do czasu zidentyfikowania roślin lepiej omijać je z daleka.

 

Więcej informacji na temat biologii barszczu Sosnowskiego, jego szkodliwości oraz metod zwalczania znajdą Państwo w ulotce zamieszczonej na stronie: LINK

 

Autor zdjęć:  Dorota Przybylska, pracownik GIORiN Centralne Laboratorium Oddział w Pruszczu Gdańskim

Źródło zdjęć: www.regoidom.pl

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności