Monitoring czystości kontenerów morskich Drukuj
Przez porty morskie w Gdańsku i w Gdyni rocznie wprowadzanych jest z różnymi towarami ok 4 mln kontenerów. Działania podjęte przez Komisję ds. Środków Fitosanitarnych (CPM) Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC) dotyczące monitoringu czystości kontenerów morskich, nieużywanych do przewożenia towarów podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia agrofagów w kontenerach morskich ( tj. uzupełniający plan działań dotyczący kontenerów morskich – SCCAP). Badanie czystości kontenerów morskich jest działaniem w ramach SCCAP, który obejmuje środki mające na celu zwiększenie świadomości zagrożeń ze strony agrofagów.
Kontrole czystości kontenerów w portach morskich w Gdańsku i w Gdyni przeprowadzają pracownicy Oddziałów Granicznych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.
Badanie będzie prowadzone corocznie, a jego celem będzie oszacowanie stopnia skażenia wewnętrznego i zewnętrznego niektórych populacji pustych i zapakowanych (z ładunkiem) kontenerów morskich oraz ich ładunków, przy zastosowaniu jednolitego podejścia.
Na zdjęciach kontrola prowadzona przez inspektorów Oddziału Granicznego w Gdyni na Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT), kontenera 40 ft., typ open top.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.