MAMY JESIEŃ… Drukuj
Jesienią rośliny rozpoczynają walkę o przetrwanie do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Liście na drzewach zmieniają kolor i opadają. Kiedy słońca jest coraz mniej chlorofil ulega rozkładowi, brak światła uniemożliwia prowadzenie fotosyntezy, czyli produkcji pokarmu w liściach. Rośliny wycofują wodę, gdyż niska temperatura doprowadziłaby do jej zamarznięcia w liściach, a to spowodowałoby zniszczenie ich komórek.
Pożegnaliśmy lato i z radością witamy nową porę roku, która może jest równie piękna i różnobarwna.
Niestety, widok pięknych, kolorowych liści jest również źródłem chorób i szkodników, które na wiosnę są groźne dla zdrowych roślin. Jednym ze szkodników ostatnich lat jest szrotówek kasztanowcowiaczek niszczący kasztany. W okresie jesiennym jedyną możliwą formą zwalczania tego szkodnika jest systematyczne zbieranie opadłych liści kasztanowców. Robi się to w celu zmniejszenia liczby zimujących poczwarek, a tym samym liczbę motyli, które wylecą wiosną następnego roku. Grabienie a następnie niszczenie opadłych liści daje wysoką skuteczność. Zebrane liście należy spalić lub w dłuższym okresie czasu kompostować na pryzmie przykrytej ziemią lub folią, gdzie temperatura musi osiągnąć ponad 40ºC. Niszczenie liści to także ograniczenie zarodników grzybów.
Źródło zdjęć: https://zdrowyprzedszkolak.pl/,
Autorstwa Agnieszka Kwiecień (Nova) - Praca własna, Autorstwa Adrian Tync - Praca własna
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.