11 Lipca 2023

Groźne bakterie również w wodzie Drukuj

Czerwiec to czas pobierania prób wody i roślin do badań laboratoryjnych na obecność bakterii Ralstonia solanacearum (wywołującą groźną  chorobę kwarantannową ziemniaków zwaną śluzakiem), która może rozprzestrzeniać się w środowisku wodnym.  Na ziemniakach objawy śluzaka mogą pojawić się dopiero po kilku latach przy odpowiednim stopniu namnożenia się patogena. Oprócz ziemniaka, bakteria Ralstonia solanacearum może porażać ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin.

 

Wodę do badań pobiera się w wyznaczonych punktach pobrań (cieki wodne, oczyszczalnie ścieków i zakłady przetwórcze) do sterylnych jednorazowych próbówek w ilości ok. 30 ml, na głębokości poniżej 30 cm i w odległości 2 m od brzegu. Na zdjęciach Inspektorzy WIORiN w Gdańsku z Oddziałów w Nowym Dworze Gdańskim oraz w Słupsku w trakcie pobrania prób wody z cieków wodnych, między innymi z ujęć na rzece Łupawa w miejscowościach: Łojewo, Bobrowniki, Wiatrowo, Damno i Łupawa.

 

Podczas pobierania próbek wody inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachowują bezpieczeństwo fitosanitarne poprzez stosowanie jednorazowych rękawiczek ochronnych, dezynfekcję rąk i sprzętu do pobierania próbek przed kolejnym punktem próbobrania. Do czasu przekazania prób do Laboratorium, próbki przechowywane są niskiej temperaturze (4-10°C), bez dostępu do światła.

 

        Szkodliwość ww. bakterii polega na łatwym rozprzestrzenianiu się  wraz ze skażoną wodą lub żywicielskimi roślinami dzikorosnącymi. Postępowanie po wykryciu jej jest bardzo trudne i długotrwałe ze względu na brak dostępnych środków chemicznych, możliwość przeżywania bakterii w glebie i na innych rodzajach materiałów. Dlatego ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych na wszystkich etapach produkcji i obrotu ziemniakami, a woda wykorzystywana do nawadniania, zraszania, czy opryskiwania roślin powinna być pobierana z ujęć nieporażonych.

Więcej informacji na temat bakterii Ralstonia solanacearum na stronie internetowej http://piorin.gov.pl/publikacje/ulotki/

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności