30 Listopada 2023

Eksport kłód do Chin Drukuj

        W ostatnich latach dużym zainteresowaniem w województwie pomorskim cieszy się eksport kłód drewnianych do Chin. Zadanie to realizuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Aby towar mógł legalnie opuścić RP, inspektorzy sprawdzają wniosek o wydanie świadectwa fitosanitarnego dla eksportu pod względem merytorycznym i przystępują do kontroli fitosanitarnej zadeklarowanego towaru. Pracownicy WIORiN w Gdańsku oddział w Kościerzynie w listopadzie skontrolowali pod względem fitosanitarnym 850 m3 drewna sosnowego. Kłody z korą znajdowały się na terenie 6 leśnictw Nadleśnictwa Kartuzy i Nadleśnictwa Kolbudy były wydzielone i przygotowane do kontroli makroskopowej. Towar złożony był na  stosach,  ułożonych  na twardym podłożu.  W zależności od klasy drewna każda z kłód lub każdy stos oznakowany jest czerwoną tabliczką z numerem leśnictwa, z którego pochodzi i numerem stosu. Inspektorzy wykonują ocenę organoleptyczną sprawdzając, czy w kontrolowanym materiale nie ma żywych szkodników drewna lub objawów ich żerowania. Podczas kontroli szukają pod korą wycieków żywicy, śladów trocin oraz otworów wylotowych czy korytarzy, które wskazywałyby na obecność szkodników drewna. Sprawdzają też czy nie występuje sinizna drewna. Sprawcami sinizny są niektóre gatunki grzybów należących do workowców (Ascomycetes) i do grzybów niedoskonałych (Deuteromycetes). Jeśli chodzi o sosnę to najczęściej występującymi szkodnikami w naszej części kraju są ścigi (Callidium sp.) i cetyniec większy (Tomicus piniperda), ale można również spotkać cetyńca mniejszego (Tomicus minior), smoliki (Pissodes spp.), żerdzianki (Monochamus spp.) i inne szkodniki. W Borach Tucholskich problemem jest występowanie przypłaszczka granatka (Phaenops cyanea). Natomiast zmorą w lasach świerkowych od wielu lat  jest przede wszystkim kornik drukarz (Ips typographus). Drewno z objawami żerowania tego szkodnika jest natychmiast usuwane.

 

Po kontroli fitosanitarnej kłody przeznaczone na eksport zostają załadowane do kontenerów i poddane zabiegowi fumigacji. Świadectwo fitosanitarne jest wydawane po okazaniu przez wnioskodawcę certyfikatu fumigacji poświadczające, że towar jest wolny od żywych szkodników.

 

 

 

      Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności