02 Października 2023

Eksport kawy do Ukrainy Drukuj

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kawy. Jest to święto miłośników czarnego i mocnego napoju, których znajdziemy w każdym zakątku ziemi. PIORiN prowadzi nadzór nad eksportem i importem ziaren kawy, z których powstaje jedna z najpopularniejszych na świecie używek.

W ostatnich czasach w związku z rozwijającą się pomocą humanitarną dla Ukrainy, zwiększył się eksport produktów pochodzenia roślinnego do tego kraju. Jedna z firm z Polski wysyła surową kawę, pochodzącą z Wietnamu do Ukrainy. Aby towar mógł dotrzeć na miejsce musi mu towarzyszyć świadectwo fitosanitarne, które jest wymagane dla produktów eksportowanych  do „państw trzecich” czyli nie należących do Unii Europejskiej, takich jak Ukraina.

Po sprawdzeniu wniosku o wydanie świadectwa fitosanitarnego dla eksportu oraz dokumentacji towarzyszącej pod względem formalnym i merytorycznym w dalszej kolejności inspektorzy WIORiN Oddział w Pucku przystępują do fizycznej kontroli przesyłki. Może obejmować ona ocenę wizualną, badanie makroskopowe, pobranie prób. Zakres kontroli jest uzależniony od eksportowanego asortymentu oraz  wymagań fitosanitarnych kraju przeznaczenia. Ponadto inspektorzy kontrolują miejsce przechowywania towaru. Chodzi o to aby nie doszło do kontaminacji, czyli porażenia towaru przygotowanego do wysyłki np. przez szkodniki znajdujące się w innych produktach.

Kawa przywędrowała do nas prawdopodobnie z Etiopii. Pochodzi z palonych ziaren wiecznie zielonych krzewów kawowców, które rosną w strefie międzyzwrotnikowej. Obecnie uprawiane są one głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, Afryce oraz Azji. Z badań wynika, że u ludzi pijących regularnie kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak cukrzyca typu II, Parkinson czy choroby serca. Dodatkowo zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników.

Pomimo, że z pyszną, pachnącą kawą kojarzą Nam się Włochy, to rekordzistami picia tego trunku są mieszkańcy Skandynawii. W Finlandii średnie roczne spożycie kawy wynosi 12 kg, w Polsce tylko 3 kg.

Źródło zdjęć:www.topaz24.pl,

Szczegółowe informacje na temat ogólnych zasad eksportu dostępne są na stroniehttps://piorin.gov.pl/eksport-i-import/ogolne-zasady-eksportu/

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności