30 Listopada 2023

EKOLOGIA Drukuj

Rolnictwo ekologiczne jest to produkcja roślinna i zwierzęca,  łącząca najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej a także ochronę zasobów naturalnych. Istotne w nim jest stosowanie środków pochodzenia biologicznego i mineralnego przy odrzuceniu w produkcji żywności środków chemii rolnej, weterynaryjnej lub spożywczej. W rolnictwie ekologicznym chodzi przede wszystkim o maksymalne poszanowanie fauny i flory.

Podstawową zasadą rolnictwa ekologicznego jest stosowanie przede wszystkim materiału siewnego, nasion lub wegetatywnego materiału nasadzeniowego wyprodukowanego metodami ekologicznymi. 

Zarówno producenci ekologicznych płodów rolnych, jak i ich przetwórcy muszą przez cały czas wytwarzania przestrzegać przepisów określonych w rozporządzeniach UE.

W Polsce materiał siewny gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji, oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany, oraz nasiona lub wegetatywny materiał nasadzeniowy gatunków nieobjętych przepisami o nasiennictwie rejestrowany jest w: 

Wykazie ekologicznego lub w okresie konwersji materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin . Wykaz ten jest oficjalną listą dostępnego materiału ekologicznego tworzoną na podstawie zgłoszeń od podmiotów i publikowaną na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W przypadku braku dostępnych w ww. Wykazie nasion ekologicznych, wojewódzki inspektor może, w uzasadnionych przypadkach wydać zgodę na odstępstwo. To znaczy, że aby użyć nieekologicznego materiału, który przeznaczony jest do reprodukcji roślin w rolnictwie ekologicznym, należy uzyskać zgodę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.

Wydawanie zezwoleń na powyższe odstępstwa odbywa się w drodze decyzji administracyjnej na wniosek producenta ekologicznego skierowany do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.

W województwie pomorskim rocznie wydaje się około 130 decyzji zezwalających na zastosowanie materiału siewnego w rolnictwie ekologicznym.

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydaje ww. zezwolenia wyłącznie wtedy, gdy:

  • żadna odmiana gatunku, którą chcesz uzyskać, nie została zarejestrowana w wykazie materiału ekologicznego w Polsce;
  • żaden podmiot, który sprzedaje ekologiczny materiał do siewu i sadzenia, nie jest w stanie dostarczyć tego materiału przed zasiewami lub sadzeniem, mimo że zamówienie zostało złożone odpowiednio wcześniej;
  • odmiana, którą chcesz kupić:
  • nie została zarejestrowana w wykazie materiału ekologicznego w Polsce,
  • jesteś w stanie udowodnić, że nie ma alternatywnej odmiany tego samego gatunku, która byłaby odpowiednia,
  • zezwolenie ma w związku z tym duże znaczenie dla produkcji;
  • materiał będzie stosowany do badań, prób polowych wykonywanych na niewielką skalę lub w celu zachowania odmian. 

 

 

 

 

Źródło informacji: www.piorin.pl, www.gov.pl

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności