18 Sierpnia 2023

DZIAŁANIA MONITORINGOWE W RAMACH Single Market Program Drukuj

Nadzór, który prowadzi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nad produkcją roślinną ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa fitosanitarnego oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób kwarantannowych. Inspektorzy WIORiN w Gdańsku prowadzą między innymi kontrole występowania organizmów kwarantannowych dla Unii oraz agrofagów objętych środkami określonymi w art. 29 i 30 rozporządzenia (UE) 2016/2031 (agrofagi niewymienione jako agrofagi kwarantannowe dla Unii), prowadzonych na obszarach, na których nie stwierdzono występowania tych organizmów. 

 

W dniu 07.08.2023 r. pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku oddział w Kościerzynie pobrali próbę pędów z liśćmi róży pomarszczonej (Rosa rugosa) do badania na obecność wirusa Rose rosette virus.  Żywicielami wirusa roztocz Phyllocoptes fructiphilus i jego wektora są rośliny róży (Rosa spp.), zarówno dziko rosnące, jak i rośliny uprawne, w tym róża wielokwiatowa (Rosa multiflora). Na roślinach żywicielskich wirus wywołuje mozaiki i plamistość (cętkowate ubarwienie) liści, deformację liści i kwiatów, wydłużanie się i czerwienienie pędów, wytwarzanie się nadmiernej liczby kolców na pędach, obniżanie liczby wytwarzanych kwiatów oraz tworzenie się tzw. czarcich mioteł. Phyllocoptes fructiphilus może aktywnie przemieszczać się z porażonej rośliny na sąsiednie, być przenoszony przez wiatr, na odzieży oraz  z narzędziami ogrodniczymi. Teoretycznie wirus może być przenoszony przez inne gatunki z rodzaju Phyllocoptes, które notowane są też w Polsce na róży. W Polsce Rose rosette virus i Phyllocoptes fructiphilus nie podlegają obowiązkowi zwalczania, jednak mogą wyrządzić poważne szkody.  Rose rosette virus może być wykryty i zidentyfikowany przy użyciu zaawansowanych metod diagnostycznych (testy molekularne) dla tego próby róż są dostarczane do Centralnego Laboratorium PIORiN w Toruniu w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Ogółem w całym województwie pomorskim inspektorzy pobrali monitoringowo 5 prób do badań pod kątem występowania ww. wirusa.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

 

https://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/rose_rosette_virus.pdf

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności