09 Maja 2024

CHROŃMY PSZCZOŁY Drukuj

Rozpoczął się okres wzmożonej działalności rolników pod kątem zwalczanie szkodników i chorób atakujących uprawy ozime. Obserwujemy kwitnienie rzepaku oraz innych roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających. Opryskiwanie kwitnących pól oraz sadów w ciągu dnia może powodować zatrucia i upadki całych rodzin pszczelich, co w konsekwencji powoduje straty ekonomiczne pszczelarzy, których nierzadko jedyną formą utrzymania jest właśnie pszczelarstwo. 
 
Co roku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku wpływa wiele zgłoszeń dotyczących upadku pszczół. W ostatnich dniach takie zgłoszenie trafiło do Oddziału w Nowej Wsi Rzecznej. Zgłaszający pszczelarz poinformował, że w pasiece, która liczy 200 uli znajdują się padłe pszczoły oraz, że coś dzieje się z pozostałymi pszczołami, które są otępiałe i nie mogą poderwać się do lotu. Z niektórych uli była wyrzucona pierzga.  Zgłaszający zauważył również martwe pszczoły w okolicach wylotek oraz,  że niektóre pszczoły powracające z terenu nie są wpuszczane do uli przez pozostałe pszczoły. 
Działania kontrolne zostały rozpoczęte niezwłocznie. Przyczyny wymierania rodzin pszczelich mogą być złożone i nie dotyczą tylko zatruć powodowanych przez nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. Inspektor PIORIN w wielu przypadkach nie będzie w stanie samodzielnie ustalić przyczyny upadków pszczół. Dlatego niezależnie od prowadzonego urzędowego postępowania wyjaśniającego pracownicy PIORiN poinformowali poszkodowanego pszczelarza o potrzebie zawiadomienia właściwego terenowo organu gminy, w celu powołania komisji.
Główną przyczyną zatruć pszczół w Polsce są obecnie błędy wykonawców zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin. 
Do najważniejszych przyczyn upadków rodzin pszczelich poza chemiczną ochroną roślin należą choroby i pasożyty pszczół, nieprawidłowe zwalczanie chorób i pasożytów, szkodliwy pokarm,  źle prowadzone zabiegi hodowlane, czynniki stresogenne czy nieprawidłowo prowadzona gospodarka pasieczna.

ROLNIKU !!!
Twój plon w dużej mierze zależy od zapylaczy. SZANUJ JE.
Pamiętaj! 
Zabieg środkami ochrony roślin jest niezbędny by ochronić uprawę, lecz można go wykonać z troską o pszczoły! Każdorazowo informuj pszczelarza z sąsiedztwa o planowanym zabiegu. Taka informacja pozwoli wprowadzić na czas oprysku rozwiązania chroniące pasiekę.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności