11 Lipca 2024

Bonsai z Japonii Drukuj

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddział Graniczny w Gdyni przeprowadzili graniczną kontrolę fitosanitarną niezwykle rzadkiego towaru, jakim były drzewka liściaste Bonsai pochodzące z Japonii. Towar do kontroli zgłoszony został za pomocą systemu TRACES, służącego do obsługi importu i eksportu m.in. towarów pochodzenia roślinnego.

 

Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych, stanowią, że każda przesyłka towarów pochodzenia roślinnego, regulowanych na podstawie przepisów fitosanitarnych UE, musi być zaopatrzona we wspólny zdrowotny dokument wejścia (Common Health Entry Document), w skrócie nazywany dokumentem CHED-PP. Podmiot odpowiedzialny za przesyłkę - drzewka Bonsai, wypełnił elektronicznie w systemie TRACES pierwszą część dokumentu CHED-PP, udzielając niezbędnych informacji do natychmiastowej i kompletnej identyfikacji przesyłki oraz jej przeznaczenia. Dokument ten jest jednocześnie zgłoszeniem przesyłki do granicznej kontroli fitosanitarnej.

 

Na wstępie Inspektorzy Oddziału Granicznego przeprowadzili kontrolę dokumentów, polegającą na sprawdzeniu czy do roślin dołączone zostały wymagane dokumenty (świadectwo fitosanitarne) i czy dane zawarte na świadectwie fitosanitarnym są prawidłowe.  Po stwierdzeniu poprawności dokumentów towarzyszących przesyłce, kolejne etapy kontroli fitosanitarnej, czyli kontrolę identyfikacyjną oraz bezpośrednią, inspektorzy przeprowadzili na terenie Punktu Kontroli Granicznej Oddziału Granicznego w Gdyni.

 

Skontrolowano 72 sztuki 4 gatunków roślin liściastych Bonsai. Większość z uwagi na czas transportu była w stanie bezlistnym. W przesyłce znajdowały się: Acer palmatum – Klon palmowy, Acer buergerianum – Klon Burgera, Fagus crenata - Buk karbowany i Ulmus parviflora - Wiąz drobnolistny.

 

Zarówno kontrola identyfikacyjna, potwierdzająca zgodność towaru z zapisami w świadectwie fitosanitarnym, jak i kontrola bezpośrednia, podczas której sprawdzano stan fitosanitarny towaru, nie wykazały nieprawidłowości, dzięki czemu przesyłka została wpuszczona na terytorium Unii Europejskiej.

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności