Agrolotnicze stosowanie środków ochrony roślin Drukuj
„Środki ochrony roślin mogą być stosowane przy użyciu sprzętu agrolotniczego, jeżeli zwalczanie organizmów szkodliwych nie jest możliwe przy użyciu sprzętu naziemnego lub zastosowanie środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska niż przy użyciu sprzętu naziemnego.”
Zabiegi ochronne z wykorzystaniem sprzętu agrolotniczego, stosowane przy gradacjach szkodników owadzich na dużych powierzchniach należy ująć w planie zabiegów, zatwierdzonym przez wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia takiego zabiegu. Podmiot planujący przeprowadzenie zabiegu przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi plan zabiegów, nie później niż na 40 dni przed planowanym rozpoczęciem tych zabiegów oraz w terminie 7 dni przed dniem planowanego zabiegu informuje wojewódzkiego inspektora o zamiarze przeprowadzenia takiego zabiegu.
Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddział w Chojnicach przeprowadzili kontrole w trakcie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin sprzętem agrolotniczym. Kontroli dokonano w miejscowości Uboga, powiat chojnicki na terenie Nadleśnictwa Rytel w miejscu stacjonowania dwóch samolotów typu rolniczego i gaśniczego o nazwie Dromader przystosowanych do wykonywania zabiegów agrolotniczych. Inspektorzy sprawdzili dokumenty potwierdzające sprawność techniczną sprzętu agrolotniczego przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin (certyfikat, protokoły badania aparatury agrolotniczej) oraz zaświadczenie o ukończeniu przez pilotów, szkolenia w zakresie środków ochrony roślin. Do zabiegu wielkoobszarowego biologicznego ograniczenia liczebności brudnicy mniszki (Lymantria monacha) wytypowano tereny Nadleśnictwa Czersk, Przymuszewo i Woziwoda na podstawie protokołów kwalifikacji drzewostanów. Łączna powierzchnia upraw poddanych zabiegom to 2768,19 ha. Zabiegi zostały wykonane biologicznym środkiem ochrony roślin o nazwie Foray 76B w dawce 2,5 l/ha, w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Informacje o planowanych zabiegach z zastosowaniem środków ochrony roślin zostały przekazane do wszystkich instytucji państwowych i sołectw, na terenie których wykonywano zabiegi. Natomiast w lasach wystawiono tablice informacyjne i ostrzegawcze. Na stronie internetowej lasy.gov.pl (mBDL), oraz na profilach Nadleśnictw poddanych zabiegom oraz na platformie Facebook pojawiła się informacja ostrzegająca.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.