23 Lipca 2024

Współpraca WIORiN Białystok oddział w Hajnówce z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w zakresie projektu badawczego Drukuj

Współpraca WIORiN  Białystok oddział w Hajnówce z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w zakresie  projektu badawczego ”Opracowanie skutecznych strategii monitorowania drzewostanów  sosnowych pod kątem wczesnego wykrywania kwarantannowego nicienia węgorka sosnowca w warunkach aktualnie zachodzących zmian klimatycznych.”

Na terenie woj. podlaskiego w powiecie hajnowskim wytypowano lokalizację,  w której prowadzony był monitoring pod kątem Bursaphelechus xylophilus. Węgorek sosnowiec przenoszony jest przez szkodniki owadzie drewna, głównie przez chrząszcze Żerdzianek (Monochamus spp.). Węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus) jest niewidocznym gołym  okiem nicieniem, długości ok. 1 mm.

W Polsce nie stwierdzono dotychczas występowania Bursaphlenchus xylophilus.                                            W rozprzestrzenianiu Bursaphelenchus xylophilus na duże odległości pomiędzy krajami             i kontynentami ma działalność człowieka, związana z powszechnym  międzynarodowym obrotem handlowym drewna i drewnianych materiałów opakowaniowych.

13 czerwca 2024 roku w ramach projektu badawczego  inspektorzy WIORiN  Białystok Oddział w Hajnówce  wspólnie z Panem Andrzejem Omelianowiczem leśniczym Nadleśnictwo Bielsk Leśnictwo Borowina dokonali wywieszenia pułapki do odłowu żerdzianki sosnówki – wektora Bursaphelenchus xylophilus. Pułapka panelowa została zakupiona przez Lasy Państwowe.

Pułapka panelowa została wywieszona na obszarze leśnym położonym na skraju wsi Czeremcha; typowy bór świeży, bez warstwy podszytowej z nielicznymi podrostami dębowymi; w pobliżu stacja przeładunkowa PKP (ok. 1km.) z Białorusi; powierzchnia graniczy z lasami prywatnymi.

Inspektorzy WIORiN Białystok oddział w Hajnówce w ramach współpracy prowadzili kontrole pułapki oraz pobierali próby odłowionych owadów żerdzianek do analizy  pod kątem obecności nicienia węgorka sosnowca do Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego GIORiN w Toruniu.  W wyniku analiz laboratoryjnych potwierdzono obecność odłowionych żerdzianek, nie wykryto Bursaphelenchus xylopchilus.


lista aktualności