06 Czerwca 2024

Szkolenie w Sejnach w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym Drukuj

W dniu 6.03.2024 roku w Urzędzie Gminy w Sejnach Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zorganizował szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.

W szkoleniu skierowanym do lokalnych rolników wzięli udział również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku Oddziału w Sejnach – kierownik Oddziału Helena Grygutis oraz główny specjalista Henryk Selwent. W trakcie szkolenia pracownicy Inspektoratu omówili zagadnienia dotyczące bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, obowiązku badań opryskiwaczy i szkoleń dla podmiotów profesjonalnych stosujących środki ochrony roślin, w tym prowadzenia dokumentacji. Przypomniano o obowiązku dokonania wpisu do URPP przez producentów ziemniaków uprawiających i sprzedających ziemniaki oraz prowadzących ich uprawę na powierzchni większej niż 1,5 ha – niezależnie od tego czy prowadzą ich sprzedaż czy są wykorzystywane tylko w miejscu produkcji. Omówiono zagadnienia związane ze zdrowotnością bulw ziemniaka w szczególności w aspekcie chorób powodowanych przez bakterie kwarantannowe takie jak bakterioza pierścieniowa ziemniaka i śluzak.

Rozdano ulotki informacyjne dotyczące : „ Nie wprowadzaj szkodników i roślin do UE”, „Bakterioza pierścieniowa ziemniaka”, ‘ Chroń pszczoły i inne owady zapylające” i Komunikat w sprawie obowiązkowego badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.


lista aktualności