12 Czerwca 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w Siemianówce Drukuj

3 czerwca 2024 r. pracownicy Oddziału Granicznego w Siemianówce Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku pod kierownictwem Pani Anny Smoleńskiej przygotowali prelekcję dedykowaną dla specjalnych i wyjątkowych gości – uczniów dwóch V klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce pt." Podróżnicy na gapę" - szkodniki, choroby, patogeny przywożone nieświadomie wraz z towarem na teren Polski i Unii Europejskiej. Czym jest paszport dla roślin.

W trakcie spotkania, które momentami przybierało formę warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca inspektorów fitosanitarnych na granicy, jakie przyrządy i urządzenia są wykorzystywane przy realizacji zadań kontrolnych, a także jakie produkty roślinne można swobodnie przewozić przez granice, a które potrzebują paszportu roślin/ świadectwa fitosanitarnego.  W laboratorium Oddziału Granicznego w Siemianówce pod okiem eksperta młodzi odkrywcy wykonali ekstrakcję nicieni z drewna. Sporym zainteresowaniem naszych gości cieszyły się elektryczne samochody służące inspektorom do szybkiego przemieszczania się na przejście kolejowe w celu przeprowadzenia kontroli towarów pochodzenia roślinnego przywiezionych do UE lub oupuszczających jej teren. Ciekawym doświadczeniem było rozpoznawanie gatunków drzew, ich szkodników oraz mierzenie poziomu   wilgotności materiału drewnianego.

Na zakończenie spotkania zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku Pani Anna Ćwik wraz z pracownikami wręczyła dzieciom upominki w postaci gadżetów z logiem PIORiN.  Dodatkowo, aby upamiętnić Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, na ręce nauczycieli wychowawców zostały klasom przekazane do posadzenia drzewka owocowe.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację spotkania jak również jej uczestnikom. Wyrazy wdzięczności kierujemy do pracowników Podlaskiej Straży Granicznej przejścia granicznego Siemianówka - Świsłocz oraz Oddziału Celnego-Skarbowego w Siemianówce dzięki uprzejmości, których uczniowie m.in. dowiedzieli się jak wygląda praca funkcjonariuszy i inspektorów na granicy. 

 

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii.