19 Maja 2022

Otwarcie Oddziału WIORiN w Janowie Lubelskim Drukuj

Uroczyste otwarcie Oddziału w Janowie Lubelskim
Uroczyste otwarcie...
Sadzenie pamiątkowego dębu
Sadzenie...
Wystąpienie Głównego Inspektora
Wystąpienie...
W nowym wnętrzu aż przyjemnie pracować
W nowym wnętrzu aż...

 

18 maja Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski uczestniczył w oficjalnym otwarciu Oddziału WIORiN w Janowie Lubelskim, połączonym z seminarium „Właściwa ochrona roślin gwarancją ich zdrowia”.

Gospodarzami uroczystości był Lubelski Urząd Wojewódzki reprezentowany przez Wicewojewodę Lubelskiego Bolesława Gzika oraz Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Teresa Wyłupek. Spotkanie rozpoczęło się od formalnego otwarcia Oddziału w Janowie Lubelskim, które wcześniej nie było możliwe ze względu epidemię COVID-19.

Na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” posadzono dąb upamiętniający spotkanie i przywrócenie działalności placówki Wojewódzkiego Inspektoratu w Janowie Lubelskim po wieloletniej przerwie.

Część seminaryjna odbyła się w siedzibie Nadleśnictwa Janów Lubelski, a rozpoczęło ją wystąpienie Głównego Inspektora Andrzeja Chodkowskiego, poświęcone bezpieczeństwu żywnościowemu w kontekście właściwej ochrony roślin. Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Teresa Wyłupek zaznaczyła, że powiat janowski jest głównym producentem gryki, a firmy mające tutaj swoje siedziby są znane w całym kraju. Działy merytoryczne WIORiN oraz przedstawiciele Pracowni Zamiejscowej OCL w Lublinie wygłosili referaty, dotyczące tego produktu. Obejmowały one praktycznie cały cykl uprawy i wykorzystania gryki, która w Polsce uprawiana jest głównie we wschodniej części kraju na lżejszych glebach. Poruszono zagadnienia związane z produkcją materiału siewnego oraz środków ochrony roślin stosowanych w uprawie gryki. Kolejni prelegenci przedstawili możliwości zastosowania gryki w rolnictwie i innych gałęziach przemysłu, a także jej popularność jako produktu eksportowego.

Podsumowując seminarium, szef GIORiN podkreślił trafność tematyki i wysoki poziom merytoryczny prezentacji. Zwracając się do przedstawicieli rolników i przetwórców, uczestniczących w seminarium, prosił o wykorzystanie możliwości współpracy z PIORiN, aby gryka, proso i produkty ich przetwórstwa spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa i jakości, stanowiąc doskonałą ofertę dla konsumentów w Polsce i za granicą.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.

 


lista aktualności