09 Czerwca 2020

Dotacje przedmiotowe – pomoc finansowa z budżetu państwa w przypadku wykrycia agrofagów kwarantannowych Drukuj

W przypadku wykrycia w gospodarstwie niektórych agrofagów kwarantannowych, możliwe jest ubieganie się o pomoc finansową z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania tych organizmów szkodliwych w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.

 

W ramach dotacji możliwe jest ubieganie się o pomoc w zakresie:

 

  • pokrycia strat wynikających z wystąpienia bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawca choroby - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub bakterii Ralstonia solanacearum (sprawca choroby – śluzaka) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka,
  • pokrycia kosztów zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin lub kosztów odkażania przedmiotów lub miejsc z zastosowaniem środka ochrony roślin lub produktu biobójczego, w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

 

Szczegółowe zasady udzielania dotacji przedmiotowych regulowane są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa

 

Wnioski o udzielenie i wypłacenie dotacji składa się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora. Szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać w każdej jednostce Inspekcji (wykaz jednostek dostępny tutaj).

 

W 2019 r. złożonych zostało 10 takich wniosków, dla których Główny Inspektor wydał decyzje przyznające pomoc na łączną kwotę przeszło 2,3 mln zł.

 

Wykres 1. Kwota dotacji (w tys. zł) wypłacana w ostatnich 5 latach.

 

Zróżnicowanie kwot dotacji w poszczególnych latach wynika z liczby i wartości złożonych wniosków. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreśla, że dotacje są ważnym mechanizmem finansowym, rekompensującym rolnikom straty wynikające z wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności
Rejestr zmian
Data publikacji informacji: 09.06.2020 00:00
Data aktualizacji informacji: 09.06.2020 14:28
Sprawdź historię zmian